Před 13 000 roky zasáhla Zemi kometa - vyhynuli mamuti a vznikly první civilizace

Před 13 000 roky zasáhla Zemi kometa - vyhynuli mamuti a vznikly první civilizace
Autor: Pixabay License Free for commercial use|Popisek: Ilustrační fotografie
05 / 09 / 2021, 08:30

Vědci z univerzity ve skotském Edinburghu analyzovali záhadné symboly vyřezané do starobylých kamenů na archeologickém nalezišti Göbekli Tepe v jižním Turecku. Podle nich došlo před 11 000 lety před Kristem k devastujícícm událostem, které měly za následek zahubení mamutů a zároveň podnítily vznik civilizací.

Značky a řezby na starobylých kamenech jsou podle expertů z univerzity v Edinburhu jasným důkazem o tom, že ,,roj" komet zasáhl Zemi ve stejném čase, kdy udeřila malá doba ledová. Vědci se přeli dlouho o to, zda právě pád komet může být za náhlým poklesem teploty v období mladšího dryasu. Ale záhy se ukázalo, že tyto teorie byly vyvráceny novou datací kráterů po meteorech v severní Americe, jejíž území měly komety zasáhnout.

Nicméně když vědci zkoumali zvířecí řezby na starobylých kamenech, které jsou známé jako ,,supí kameny" v Göbekli Tepe, zjistili, že zvířata byla ve skutečnosti astronomickými symboly, které reprezentovaly souhvězdí a kometu. Tuto myšlenku zformuloval spisovatel Graham Hancock ve své knize ,,Kouzelníci bohů".

Vědci z Edinburghu použili počítačový program, aby jim ukázal, kde by se souhvězdí nad Tureckem objevila tisíce let před Kristem, a podle toho určili, že kometa zasáhla Zemi 10 950 let před Kristem. Ve stejném čase, kdy začala doba mladšího dryasu. Ten je z hlediska lidstva klíčový. V tomto období totiž začaly vznikat základy zemědělství a první neolitické civilizace.

,,Vypadá to, že oblast Göbekli Tepe byla mezi jinými věcmi, i hvězdárnou, která monitorovala noční oblohu," prohlásil k výzkumu edinburghských vědců Martin Sweatman. ,,Jeden ze starobylých kamenů zřejmě sloužil jako památník této devastující události (pádu komety), pravděpodobně nejhoršího dnu v historii od konce doby ledové," dodává Sweatman.

Symbolika na starobylých kamenech v oblasti Göbekli Tepe také naznačuje, že dlouhodobé změny na zemské ose byly zaznamenávány za použití prvních forem psaní. Podle skotských vědců sloužila oblast Göbekli Tepe také jako hvězdárna pro pozorování meteorů a komet.

Zdroj: telegraph.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace