Před 27 lety byla zrušena Varšavská smlouva. Její jedinou vojenskou akcí byla okupace vlastního člena

Před 27 lety byla zrušena Varšavská smlouva. Její jedinou vojenskou akcí byla okupace vlastního člena
Popisek: okupace Československa
31 / 03 / 2018, 10:00

31. 3. 1991 byla zrušena vojenskopolitická organizace Varšavská smlouva.

Varšavský pakt vznikl v roce 1955 a jeho zakládajícími členy byl Sovětský svaz, Maďarsko, Albánie, NDR, Polsko, Rumunsko, Bulharsko a Československo. Založení této vojenskopolitické organizace bylo reakcí na ustavení Západoevropské unie a Pařížské dohody, které umožnily ,,revanšistické" NSR vstup do NATO. Smlouva byla formálně uzavřena na 20 let a členství jednotlivého státu se automaticky prodloužilo o 10 let, pokud rok před uplynutím lhůty nevypověděl členství.

psali jsme: Osmašedesátý. Rána, která se nikdy nezahojí

Původní ,,sestava" států, které signovaly Varšavskou smlouvu v roce 1955, však nevydržela. V roce 1968 organizaci opustila Albánie na protest proti okupaci Československa v srpnu 1968. Právě okupace Československa pěti státy Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 byla příznačně její jedinou vojenskou akcí, která byla namířená navíc proti jednomu z jejích členů.

Odborníci se tak shodují v tom, že aliance měla ofenzivní charakter. I když státy Varšavské smlouvy deklarovaly, že se jedná o obrannou alianci, byla ve skutečnosti útočným paktem, který počítal s rozsáhlými operacemi proti Západu. Sovětský svaz měl tak například pro možný konflikt v 60. letech připravenou ,,bleskovou válku" proti Francii, na které se měly podílet i jeho satelity v Evropě, Československo nevyjímaje.

Plán z října 1964 počítal s rychlým překročením Rýna a ovládnutím čáry Langeres – Besancon vzdálené více než 500 km od čs. státní hranice za sedm až osm dnů od zahájení operací. Hlavním úkolem Čs. frontu se stalo zničení vojsk NATO v Bavorsku, ovládnutí norimberské průmyslové oblasti a po překročení Rýna rozvíjení útoku na francouzském území.

psali jsme: Smutné výročí invaze vojsk SSSR a jeho satelitů do Československa

Po rozpadu sovětského bloku v roce 1989 však ztratila Varšavská smlouva svůj smysl. K 31. březnu 1991 byl Varšavský pakt zrušen, přičemž protokol o rozpuštění této organizace byl podepsán v červenci 1991. Je zajímavé, že Václav Havel v prosinci 1989 prohlásil, že chce žít v takové Evropě, která by byla již bez vojenskopolitických bloků. V roce 1999 se ČR stala řádným členem NATO, stejně jako další státy bývalého sovětského bloku, které byly před rokem 1989 členy Varšavského paktu.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě, letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: history.com

Tagy článku