Před 33 lety byl Gorbačov zvolen po éře sovětské ,,gerontokracie" do čela komunistické strany. Jeho reformy vedly k zániku východního bloku

Před 33 lety byl Gorbačov zvolen po éře sovětské ,,gerontokracie&quote; do čela komunistické strany. Jeho reformy vedly k zániku východního bloku
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Michail Gorbačov
11 / 03 / 2018, 10:00

11. března 1985 byl Michail Gorbačov zvolen do čela Komunistické strany Sovětského svazu (KSSS). Tím skončila éra ,,gerontokracie", jak se jí přezdívalo, a kterou reprezentovali zejména Jurij Andropov a Konstantin Černěnko.

Volba nového generálního tajemníka KSSS tak padla možná nečekaně na 54letého Gorbačova, který se snažil aktivními kroky přerušit éru politické a hospodářské rigidnosti Sovětského svazu. Sovětská společnost tak brzy měla projít radikálnějšími změnami směřující k větší liberalizaci společnosti.

psali jsme: Gorbačov v poselství do Prahy varoval před globální krizí

Gorbačov se však musel vypořádat s konzervativní skupinou uvnitř KSSS, která nechtěla připustit žádné změny. Výraznou strnulost myšlení ,,vykazovali" zejména Rusakov, Tichonov a Molotov, Janajev a Baklanov, kteří Gorbačovovi házeli ,,klacky" pod nohy.

To však nezabránilo tomu, aby došlo k větší otevřenosti Sovětského svazu. Gorbačov spustil známý proces tzv. perestrojky a glasnosti (politiky otevřenosti). Perestrojka měla znamenat zásadnější reformní přestavbu sovětského hospodářství a měly ji přijmout i sovětské satelity ve střední a jihovýchodní Evropě. Gorbačov si však zřejmě neuvědomil, jakou lavinu svými reformami spouští, což následně vedlo k rozpadu východního bloku a konci socialistického experimentu v zemích střední a jihovýchodní Evropy.

psali jsme: 25 let od nezdařeného puče v SSSR

Gorbačov také usiloval o postupné odzbrojení balistických a nukleárních zbraní jak v Sovětském svazu, tak USA. Tato vstřícnost se generálnímu tajemníkovi na mezinárodním poli vyplatila a ,,Gorbi" se stal brzy populárním i na Západě. Známé jednání Gorbačova s prezidentem R. Reaganem v islandském Reykjavíku v roce 1986 tak otevřelo cestu k podepsání dohody START, která měla snížit počet jaderných zbraní. Západní představitelé se tak na rozdíl od Gorbačovových předchůdců přesvědčili o tom, že s generálním tajemníkem KSSS mohou jednat na úrovni.

Když Gorbačov oznámil v roce 1988 konec Brežněvovy doktríny omezené suverenity, bylo jasné, že sovětské satelity směřují ke svému konci a sérii převratů, na jejichž konci bude konec mocenských monopolů komunistických stran v Evropě. To se v roce 1989 také stalo. V roce 1990 byl Gorbačov zvolen prezidentem Sovětského svazu, v prosinci 1991 však rezignoval. Bylo jasné, že svůj další boj s B. Jelcinem nevyhraje a neudrží ani Sovětský svaz, který se záhy rozpadl.

Přesto sehrál v 80. letech pozitivní úlohu a díky němu došlo ke zhroucení komunistických režimů v Evropě.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: history.com

Tagy článku