Před 54 lety bylo rozhodnuto o masivním bombardování Severního Vietnamu. Je to nezbytné, prohlásili poradci amerického prezidenta

Před 54 lety bylo rozhodnuto o masivním bombardování Severního Vietnamu. Je to nezbytné, prohlásili poradci amerického prezidenta
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Severní Vietnam
28 / 11 / 2018, 16:00

Před 54 lety byl americký prezident Lyndon Johnson přesvědčen svými poradci o tom, že je nutné masivně bombardovat Severní Vietnam.

V listopadu 1964 poradci amerického prezidenta Lyndona Johnsona doporučili vytvořit dlouhodobou kampaň na bombardování Severního Vietnamu.

Johnsonovi poradci Maxwell Taylor, Dean Rusk, Robert McNamara a další členové Národní bezpečnostní rady doporučili americkému prezidentovi přijmout plán strategického bombardování Severního Vietnamu. Operace nazvaná ,,Rolling Thunder" měla trvat trvala od roku 1965 do roku 1968.

psali jsme: Horší než vietnamská válka. Tak popisuje pasažér chování letištní policie, která ho násilně vyvlekli z letadla

Účel tohoto plánu byl trojí: bombardování mělo pozvednout morálku Jižního Vietnamu, dále mělo výrazně omezit infiltraci severovietnamských jednotek, a také přinutit Hanoj, aby přestala podporovat vzpouru v Jižním Vietnamu. Podle hlavních Johnsonových poradců bylo v této době bombardování nezbytností. Rozdíly však byly v tom, v jaké intenzitě je realizovat.

Zatímco nejvyšší vojenští poradci amerického prezidenta požadovali ,,rychlý" řez, to znamená masivní bombardování hlavních průmyslových a vojenských center na severu, civilní poradci se spíše stavěli za postupnou akci ,,krok za krokem". Právě civilní poradci nakonec přesvědčili Johnsona, aby tato tříletá bombardovací kampaň probíhala postupně.

psali jsme: Americké říční monitory z Vietnamské války

Během operace ,,Rolling Thunder" bylo na straně Severního Vietnamu zabito mezi 52 000 - 182 000 civilistů, ve vzduchu zničeno 120 nepřátelských letounů. Američané ztratili během této kampaně celkem 922 letounů. Operace ,,Rolling Thunder" měla podle informací CIA z ledna 1968 za následek škody za 370 milionů dolarů včetně 164 milionů škod, které byly způsobeny strategickým cílům bombardování - továrnám, eletkrárnám, mostům a další infrastruktuře Severního Vietnamu. 

Kampaň, jakkoli dobově kontroverzní v očích odpůrců vietnamské války, způsobila výrazné materiální ztráty severovietnamskému režimu.

Zdroj: history.com

Tagy článku