Před 39 lety zemřel nechvalně známý ,,Anděl smrti" z Osvětimi. Josef Mengele poslal na smrt statisíce lidí

Před 39 lety zemřel nechvalně známý ,,Anděl smrti&quote; z Osvětimi. Josef Mengele poslal na smrt statisíce lidí
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Josef Mengele
07 / 02 / 2018, 13:00

7. 2. 1979 byl posledním v životě nacistického lékaře Josefa Mengeleho. Zemřel na infarkt při koupání v moři v Brazílii.

Josef Mengele se stal symbolem pro sadistické experimenty na vězních v koncentračním táboře Osvětim. Osobně poslal na jistou smrt v plynových komorách statitisíce lidí.

psali jsme: Máme dnes trestat devadesátileté bývalé nacisty? Ano, byť jen symbolicky

V dubnu 1945, těsně před koncem války se mu sice podařilo uprchnout, ale byl zadržen blízko Norimberku a internován v zajateckém táboře. Paradoxně nikdo netušil, že se jedná o sadistického lékaře z Osvětimi. Mengele totiž neměl na rozdíl od dalších nacistů na ruce vytetovanou svou krevní skupinu. Za pomoci lékaře Fritze Ulmanna získal Mengele novou totožnost, když mu Ulmann poskytl padělané doklady na jméno Fritz Hollmann.

Mengele se pak skrýval jako mnoho dalších nacistických prominentů v Argentině, posléze v Paraguayi. V té době se octil stejně jako Adolf Eichmann v hledáčku ,,lovců nacistů". Mengele žil poté nedaleko brazilského Sao Paula. Tam také 7.2. 1979 umírá. Dlouho se spekuloval o příčinách Mengeleho smrti, nejpravděpodobnější možnost je však infarkt či mrtvice, když si šel zaplavat do moře. Před 39 lety tak skončil život zvráceného nacistického lékaře, který má na svědomí statisíce životů.

psali jsme: Ilse Kochová: Příběh krvelačné bestie ve službách nacismu

Nebyl však zdaleka jediným nacistickým lékařem, kteří prováděli sadistické experimenty na vězních. Dalším z nich byl například Sigmund Rascher. Ten například vystavoval vybrané vězně drastickým experimentům ve vodě. V praxi to vypadalo tak, že oběti musely v ledové vodě vydržet mezi dvěma až pěti hodinami a Rascher monitoroval jejich srdeční činnost, puls a svalovou činnost. Dělal si záznamy, po jak dlouhé době upadne vězeň do bezvědomí.

V Dachau, kde Rascher působil, byla navíc postavena tlaková komora, která v praxi simulovala změny nadmořské výšky. Ve skutečnosti byly smrtícím Rascherovým nástrojem, protože v ní musel vězeň čelit vakuu a další pobyt v komoře tak doslova trhal plíce.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: history.com

 

Tagy článku