Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: Gary Powers a letoun U-2
1. 5. 1960 Sověti sestřelili špionážní letoun U-2 s pilotem Garym Powersem.
Před 59 lety se podařilo Sovětům sestřelit americký letoun U-2, který pilotoval Gary Powers. Stroj právě prováděl špionážní aktivity nad územím Sovětského svazu, které probíhaly od roku 1956. I když CIA ujišťovala amerického prezidenta Dwighta Eisenhowera, že Sověti nemají natolik technologicky pokročilé zbraně, aby U-2, které se pohybovalo ve výškách 70 000 stop, sestřelili, opak byl pravdou. Rakety S-75 Dvina toho totiž schopné byly.
psali jsme: Nástupce slavného špionážního letounu SR-71 bude ,,extrémně" rychlým strojem
Powersovi se sice podařilo ,,pozdní" katapultáží dostat se z hořícího letounu, ale byl Sověty zajat. Zajímavé v této souvislosti je, že U-2 byl vybaven samodestrukčním mechanismem, který měl pilot špionážního letounu aktivovat, aby se nedostal do rukou nepřítele. Pilot měl v takovém případě sám zemřít a požít kyanidovou kapsli, což se ale v tomto případě nestalo.
Trosky špionážního letounu U-2, z něhož se na poslední chvíli Powers katapultoval
Událost však samozřejmě měla uprostřed zuřící studené války prakticky okamžitě své politické konsekvence, i s ohledem na to, že měla proběhnout v květnu v Paříži důležitá schůzka mezi americkým prezidentem Dwightem Eisenhowerem, sovětským vůdcem Nikitou S. Chruščovem a dalšími představiteli Francie a Velké Británie. Konference skutečně proběhla, ale průběh schůzky byl poznamenán právě sestřelením amerického špionážního letounu. Chruščov spustil protiamerické tirády a požadoval omluvu za tento incident. To však Eisenhower rezolutně odmítl.
psali jsme: US Air Force chtělo z SR-71 záchytný stíhač s rychlostí 3 Machy
V srpnu 1960 se pak konal soud, nebo spíše zinscenované soudní divadlo s Powersem, které sovětský režim patřičně propagandisticky využil. Powers byl odsouzen na tři roky do vězení a měl ještě potom dalších sedm let strávit v pracovním táboře. Powers však nakonec strávil ve vězení pouze osmnáct měsíců. Byl totiž vyměněn na známém ,,mostu špionů" Glienicker Brücke" za prominentního sovětského špiona Rudolfa Abela, který byl zatčen v USA, kde prováděl špionáž již od roku 1947.
Když se pak Powers vrátil do vlasti, byl podroben kritice za to, že neaktivoval samodestrukční mechanismus a nepožil kyanidovou kapsli. CIA však nakonec došla k závěru, že v dané situaci nemohl jednat Powers jinak.
Zdroj: history.com