Před 59 lety Sověti slavili: sestřelili americký špionážní letoun U-2 a s jeho pilotem uspořádali soudní divadlo

Před 59 lety Sověti slavili: sestřelili americký špionážní letoun U-2 a s jeho pilotem uspořádali soudní divadlo
Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: Gary Powers a letoun U-2
01 / 05 / 2019, 13:00

1. 5. 1960 Sověti sestřelili špionážní letoun U-2 s pilotem Garym Powersem.

Před 59 lety se podařilo Sovětům sestřelit americký letoun U-2, který pilotoval Gary Powers. Stroj právě prováděl špionážní aktivity nad územím Sovětského svazu, které probíhaly od roku 1956. I když CIA ujišťovala amerického prezidenta Dwighta Eisenhowera, že Sověti nemají natolik technologicky pokročilé zbraně, aby U-2, které se pohybovalo ve výškách 70 000 stop, sestřelili, opak byl pravdou. Rakety S-75 Dvina toho totiž schopné byly.

psali jsme: Nástupce slavného špionážního letounu SR-71 bude ,,extrémně" rychlým strojem

Powersovi se sice podařilo ,,pozdní" katapultáží dostat se z hořícího letounu, ale byl Sověty zajat. Zajímavé v této souvislosti je, že U-2 byl vybaven samodestrukčním mechanismem, který měl pilot špionážního letounu aktivovat, aby se nedostal do rukou nepřítele. Pilot měl v takovém případě sám zemřít a požít kyanidovou kapsli, což se ale v tomto případě nestalo.

trosky letounu U-2

Trosky špionážního letounu U-2, z něhož se na poslední chvíli Powers katapultoval

 

Událost však samozřejmě měla uprostřed zuřící studené války prakticky okamžitě své politické konsekvence, i s ohledem na to, že měla proběhnout v květnu v Paříži důležitá schůzka mezi americkým prezidentem Dwightem Eisenhowerem, sovětským vůdcem Nikitou S. Chruščovem a dalšími představiteli Francie a Velké Británie. Konference skutečně proběhla, ale průběh schůzky byl poznamenán právě sestřelením amerického špionážního letounu. Chruščov spustil protiamerické tirády a požadoval omluvu za tento incident. To však Eisenhower rezolutně odmítl.

psali jsme: US Air Force chtělo z SR-71 záchytný stíhač s rychlostí 3 Machy

V srpnu 1960 se pak konal soud, nebo spíše zinscenované soudní divadlo  s Powersem, které sovětský režim patřičně propagandisticky využil. Powers byl odsouzen na tři roky do vězení a měl ještě potom dalších sedm let strávit v pracovním táboře. Powers však nakonec strávil ve vězení pouze osmnáct měsíců. Byl totiž vyměněn na známém ,,mostu špionů" Glienicker Brücke" za prominentního sovětského špiona Rudolfa Abela, který byl zatčen v USA, kde prováděl špionáž již od roku 1947.

Když se pak Powers vrátil do vlasti, byl podroben kritice za to, že neaktivoval samodestrukční mechanismus a nepožil kyanidovou kapsli. CIA však nakonec došla k závěru, že v dané situaci nemohl jednat Powers jinak.

 

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace