Před 59 lety utopila Čína tibetské povstání v krvi. Zabila při něm téměř 100 000 lidí

Před 59 lety utopila Čína tibetské povstání v krvi. Zabila při něm téměř 100 000 lidí
Autor: Screenshot YouTube
07 / 03 / 2018, 10:00

Dnes si připomínáme 59 let od krvavého potlačení tibetského národního povstání.

Velké tibetské povstání bylo reakcí na trvalou okupaci Tibetu, která začala vpádem čínských invazních vojsk na středoasijské historické území v roce 1950. Tehdejší čínský režim informoval o tom, že s Tibetem podepsal ,,mírovou smlouvu" a osvobodil jej od ,,imperialistů".

S okupací se však Tibeťané nehodlali smířit a koncem 50. let byl zřetelný stoupající odpor k okupantům. Bylo jasné, že se pomalu schyluje k povstání. K němu pak skutečně došlo 10. března 1959 v tibetské Lhase. Spouštěčem revolty se stal strach, že Číňané připravují únos náboženského vůdce Dalajlámy. Vedoucí armádní činitelé totiž pozvali Dalajlámu na návštěvu základny čínské armády a vojenskou přehlídku, ale řekli mu, že musí přijet sám bez svých strážců.

Před 59 lety se shromáždilo asi 300 000 loajálních Tibeťanů u paláce v Norbulingce, aby této akci zabránili. Dalajláma musel být narychlo evakuován do Indie, kde žije dodnes, zatímco Číňané propuknuvší povstání hodlali utopit v krvi a hodlali co nejrychleji zlomit tibetský odpor, protože si jej vyložili jako protičínské a snahu vrátit Tibet před rok 1950, tedy před okupaci.

21. března začala čínská vojska ostřelovat palác v Norbulingce a usmrtila desetitisíce mužů, žen i dětí, kteří hodlali místo bránit a kteří se zde shromáždili. Armáda poničila řadu tibetských kláštěrů, popravila dalajlámovy ochránce a vyplenila další významná místa. Bylo tak zpočátku jasné, že povstání nemá šanci na úspěch a je jen otázkou času, kdy Číňané největší revoltu od roku 1950 potlačí. Svým životem tak zaplatilo skoro 90 000 Tibeťanů, další se pak byli nuceni uchýlit do exilu.

Od této doby propukají menší protičínská povstání, které jsou vždy potlačena. Čína dává jasně najevo, že Tibet je jejím ,,právoplatným" územím, na čemž nemohou další revolty nic změnit.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace