Před 593 lety zemřel autor české defenzivní strategie vozové hradby

Před 593 lety zemřel autor české defenzivní strategie vozové hradby
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: vozová hradba
11 / 10 / 2017, 15:00

"Česká domobrana odrazila útok tankových jednotek EU". Asi tak lze z pohledu dnešní doby parafrázovat neuvěřitelné úspěchy českých husitů ve čtrnáctém století proti křižáckým rytířům z celé Evropy. Za tímto úspěchem stál v té době již stařec geniální vojevůdce Jan Žižka z Trocnova, se svou novátorskou strategií vozové hradby.

Je tomu dnes přesně 593 let, co u Přibyslavi tento náš vojevůdce zemřel. Nepadl v boji, nebyl poražen, ale zemřel na nemoc od jakési hlízy. Dnes víme jen to, že to asi nebyla hlíza morová. V den jeho úmrtí je dobré si připomenout i ostudnou skutečnost, že Jan Žižka z Trocnova nemá dodnes svůj hrob. Původně byl pochován v chrámů v Hradci Králové pak tajně asi Jiřím z Poděbrad přestěhován do kostela v Čáslavi. Dnes je Žižkova lebeční kost uložena na Městském úřadě v Čáslavy bez toho, že by vojevůdce byl řádně pochován. Je to symbolické, neboť i z této skutečnosti je zjevné jak současná naše společnost se historicky s Janem Žižkou z Trocnova a vlastně i s celým husitským hnutím nevyrovnala.

Často čteme odsudky, že Žižka byl v mládí loupežník a jeho glorifikace je dílem komunistické propagandy. Přitom dnes se zdá, jako by naopak fungovala propaganda jihočeských katolických pánů. Ano Žižka je zapsán v popravčí knize Rožmberských pánů, tedy má záznam v tehdejším rejstříku trestů jako hledaný lapka. Neuvádí se však to, že v té době byl zjevně najatým žoldnéřem moravských pánů, kteří s Rožmberky byli v nepřátelství a vzájemně se Rožmberky napadali. Stejně tak se neuvádí, že když byl Žižka v podstatě šéfem ostrahy Pražského hradu, sám král nařídil Rožmberkům, aby s Žižkou uzavřeli mír. Stejně tak si lze přečíst jak husité pod vedením Žižky například vydrancovali Zbraslavský klášter s královskou hrobkou. I když ve skutečnosti tak učinili husité, které v té době a na tomto místě Jan Žižka z Trocnova nevedl.

Naopak se málo píše o tom, že Žižka vyhrál všechny bitvy husitů, které vedl a má i unikát v tom, že vyhrával bitvy i jako slepý. Když císař Zikmund Pražanům doslovně nadával, že jim "nasere do rypáků" je třeba si dnes znovu připomenout, díky komu to dopadlo tehdy opačně!

Tagy článku