Před 593 lety zemřel autor české defenzivní strategie vozové hradby

Před 593 lety zemřel autor české defenzivní strategie vozové hradby
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: vozová hradba
11 / 10 / 2017, 15:00

"Česká domobrana odrazila útok tankových jednotek EU". Asi tak lze z pohledu dnešní doby parafrázovat neuvěřitelné úspěchy českých husitů ve čtrnáctém století proti křižáckým rytířům z celé Evropy. Za tímto úspěchem stál v té době již stařec geniální vojevůdce Jan Žižka z Trocnova, se svou novátorskou strategií vozové hradby.

Je tomu dnes přesně 593 let, co u Přibyslavi tento náš vojevůdce zemřel. Nepadl v boji, nebyl poražen, ale zemřel na nemoc od jakési hlízy. Dnes víme jen to, že to asi nebyla hlíza morová. V den jeho úmrtí je dobré si připomenout i ostudnou skutečnost, že Jan Žižka z Trocnova nemá dodnes svůj hrob. Původně byl pochován v chrámů v Hradci Králové pak tajně asi Jiřím z Poděbrad přestěhován do kostela v Čáslavi. Dnes je Žižkova lebeční kost uložena na Městském úřadě v Čáslavy bez toho, že by vojevůdce byl řádně pochován. Je to symbolické, neboť i z této skutečnosti je zjevné jak současná naše společnost se historicky s Janem Žižkou z Trocnova a vlastně i s celým husitským hnutím nevyrovnala.

Často čteme odsudky, že Žižka byl v mládí loupežník a jeho glorifikace je dílem komunistické propagandy. Přitom dnes se zdá, jako by naopak fungovala propaganda jihočeských katolických pánů. Ano Žižka je zapsán v popravčí knize Rožmberských pánů, tedy má záznam v tehdejším rejstříku trestů jako hledaný lapka. Neuvádí se však to, že v té době byl zjevně najatým žoldnéřem moravských pánů, kteří s Rožmberky byli v nepřátelství a vzájemně se Rožmberky napadali. Stejně tak se neuvádí, že když byl Žižka v podstatě šéfem ostrahy Pražského hradu, sám král nařídil Rožmberkům, aby s Žižkou uzavřeli mír. Stejně tak si lze přečíst jak husité pod vedením Žižky například vydrancovali Zbraslavský klášter s královskou hrobkou. I když ve skutečnosti tak učinili husité, které v té době a na tomto místě Jan Žižka z Trocnova nevedl.

Naopak se málo píše o tom, že Žižka vyhrál všechny bitvy husitů, které vedl a má i unikát v tom, že vyhrával bitvy i jako slepý. Když císař Zikmund Pražanům doslovně nadával, že jim "nasere do rypáků" je třeba si dnes znovu připomenout, díky komu to dopadlo tehdy opačně!

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace