Před 67 lety vstoupila Velká Británie do ,,atomového klubu"

Před 67 lety vstoupila Velká Británie do ,,atomového klubu&quote;
Popisek: atomová bomba
03 / 10 / 2019, 13:00

3. 10. 1952 vyzkoušela Velká Británie svou atomovou bombu. Velká Británie se tak stala třetí mocností ve studené válce, která před 67 lety úspěšně otestovala atomovou bombu.

Neustále se vznášející hrozba ,,regulérní" třetí světové války v podstatě přinutila Velkou Británii k tomu, aby na ničivé zbrani začala také pracovat.

Cesta k ní však nebyla jednoduchá a trvala zhruba pět let, od roku 1947. Ostrovní království mělo velkou výhodu v tom, že přibližně 50 vědců a inženýrů se podílelo na úspěšném americkém programu sestrojení atomové bomby v roce 1945.  Měli tedy přinejmenším dobrou představu o tom, co práce na atomové pumě celkově obnáší.

Po skončení druhé světové války tak tento personál začal s pracemi na ničivé zbrani. Matematik a fyzik William Penney, který měl možnost se zúčastnit testu americké atomové bomby v červenci 1945 v Los Alamos, se postavil do čela vývoje britské atomové bomby.

V únoru 1952 oznámil tehdejší premiér Winston Churchill plán vyzkoušet v nadcházejících měsících atomovou bombu. 3. října 1952 se pak pětileté úsilí stalo realitou. Bomba o síle 25 kilotun byla úspěšně odpálena u australského souostroví Monte Bello islands. Velká Británie se tak stala po USA a Sovětském svazu třetí mocností, která vlastnila v té době nástroj hromadného ničení.

 

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace