Klaus Fuchs byl jedním z nejslavnějších špionů, který pracoval pro Sověty. Těm také předal plány na výrobu atomové zbraně.
V roce 1943 začal Fuchs pracovat na projektu ,,Manhattan" na Columbia University v New Yorku. Na jeho konci nebylo nic menšího než výroba atomové bomby. Fuchs Získal přístup k nejstřeženějším tajemstvím atomového programu, které znal pouze Robert Oppenheimer - řídící celého projektu a několik málo dalších vědců. Zprávy končily v rukou Anatolije Jakovleva - sovětského vicekonzula v New Yorku. Fuchs tak Sovětům prokázal po úspěšném testu atomové bomby Američany v červenci 1945 skutečně klíčové informace.
psali jsme: Elitní špion, kterému Stalin nevěřil. Richard Sorge přesto zachránil Sovětský svaz
Po skončení druhé světové války se usadil ve Velké Británii, kde také získal občanství. V létě 1946 převzal Klaus Fuchs funkci šéfa oddělení pro teoretickou fyziku v nově založeném britském centru pro atomové bádání v Harwellu. V tomto období již intenzita předávání zpráv postupně klesala až v roce 1949 Fuchs veškeré styky se Sověty zcela přerušil. Již nebylo potřeba pomáhat, protože Sovětský svaz byl již jen kousek od vlastní atomové bomby a Fuchs to dobře věděl. Fuchs též začínal pociťovat, že jeho názory a postoje se začínají poněkud rozcházet s oficiální politikou Sovětského svazu a komustické strany.
Nad Fuchsem se začala posléze stahovat příslovečná mračna. Před 68 lety pak definitivně ,,spadla klec" a Fuchs, který byl německým fyzikem a zároveň i členem Komunistické strany Německa, se dostal do rukou Britů, kteří jej za šionáž ve prospěch Sovětů zatkli. Fuchs se ke své činnosti přiznal, za což byl odsouzen ke 14 letům vězení. V prosinci roku 1950 mu vláda odebrala britské státní občanství.
psali jsme: Američtí ,,atomoví špioni" měli vyzradit tajemství jaderné bomby. Skončili na elektrickém křesle
Klaus Fuchs byl propuštěn na svobodu v červnu 1959 za vzorné chování. Po opuštění věznice odjel na letiště, kde nastoupil do letadla polských aerolinií a odletěl do Německé demokratické republiky. V NDR dostal státní občanství a místo v institutu pro atomovou fyziku.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více
Zdroj: history.com