Před 68 lety byl zatčen vyhlášený špion Klaus Fuchs. Prozradil plány atomové bomby Sovětům

Před 68 lety byl zatčen vyhlášený špion Klaus Fuchs. Prozradil plány atomové bomby Sovětům
04 / 02 / 2018, 16:00

Klaus Fuchs byl jedním z nejslavnějších špionů, který pracoval pro Sověty. Těm také předal plány na výrobu atomové zbraně.

V roce 1943 začal Fuchs pracovat na projektu ,,Manhattan" na Columbia University v New Yorku. Na jeho konci nebylo nic menšího než výroba atomové bomby. Fuchs Získal přístup k nejstřeženějším tajemstvím atomového programu, které znal pouze Robert Oppenheimer - řídící celého projektu a několik málo dalších vědců. Zprávy končily v rukou Anatolije Jakovleva - sovětského vicekonzula v New Yorku. Fuchs tak Sovětům prokázal po úspěšném testu atomové bomby Američany v červenci 1945 skutečně klíčové informace.

psali jsme: Elitní špion, kterému Stalin nevěřil. Richard Sorge přesto zachránil Sovětský svaz

Po skončení druhé světové války se usadil ve Velké Británii, kde také získal občanství. V létě 1946 převzal Klaus Fuchs funkci šéfa oddělení pro teoretickou fyziku v nově založeném britském centru pro atomové bádání v Harwellu. V tomto období již intenzita předávání zpráv postupně klesala až v roce 1949 Fuchs veškeré styky se Sověty zcela přerušil. Již nebylo potřeba pomáhat, protože Sovětský svaz byl již jen kousek od vlastní atomové bomby a Fuchs to dobře věděl. Fuchs též začínal pociťovat, že jeho názory a postoje se začínají poněkud rozcházet s oficiální politikou Sovětského svazu a komustické strany.

Nad Fuchsem se začala posléze stahovat příslovečná mračna. Před 68 lety pak definitivně ,,spadla klec" a Fuchs, který byl německým fyzikem a zároveň i členem Komunistické strany Německa, se dostal do rukou Britů, kteří jej za šionáž ve prospěch Sovětů zatkli. Fuchs se ke své činnosti přiznal, za což byl odsouzen ke 14 letům vězení. V prosinci roku 1950 mu vláda odebrala britské státní občanství.

psali jsme: Američtí ,,atomoví špioni" měli vyzradit tajemství jaderné bomby. Skončili na elektrickém křesle

Klaus Fuchs byl propuštěn na svobodu v červnu 1959 za vzorné chování. Po opuštění věznice odjel na letiště, kde nastoupil do letadla polských aerolinií a odletěl do Německé demokratické republiky. V NDR dostal státní občanství a místo v institutu pro atomovou fyziku.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace