Před 70 lety byl zavražděn Mahátma Gándhí. Ovlivnil svými myšlenkami i Martina Luthera Kinga

Před 70 lety byl zavražděn Mahátma Gándhí. Ovlivnil svými myšlenkami i Martina Luthera Kinga
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Mahátma Gándhí
30 / 01 / 2018, 16:00

30. 1. 1948 přišel o život při atentátu indický duchovní vůdce Mahátma Gándhí. Zavraždil jej hinduistický fanatik.

Před 70 lety byla zavražděna 78letá indická duchovní autorita Mahátma Gándhí. Rukou atentátníka zemřel duchovní symbol Indie, který inspiroval řadu dalších bojovníků za lidská práva, jako byl například Martin Luther King v USA.

psali jsme: Atentát, který mohl ukončit válku. Před 73 lety selhala operace Valkýra

Byl příznivcem aktivních, ale nenásilných forem boje či odporu (satjágraha). Gándhí byl řadu let aktivním bojovníkem za nezávislost Indie, k jejímuž vyhlášení skutečně došlo 15. srpna 1947 na Velké Británii. Došlo však zároveň k rozdělení Indie podle náboženského klíče na západní Pákistán, který obývali převážně muslimové, Východní Pákistán, a na Indii, jíž tvořili majoritně hinduisté.

Gándhí se tak stal svědkem krvavých bojů zejména mezi muslimy a hinduisty. Gándhí proto v lednu 1948 zahájil hladovku, kterou chtěl protestovat proti narůstajícím střetům mezi oběma náboženskými skupinami. Gándhí se brzy dostal pod palbu kritiky ze strany hinduistických extrémistů, která se rozhodla posléze Gándhího zlikvidovat, protože kritizovala jeho politiku ústupků Pákistánu.

psali jsme: Historie: 28. červen - den, který je spojený s oběma světovými válkami

14. ledna 1948 došlo k pokusu o pumový atentát, který však selhal. O 16 dní později se další atentát na Gándhího podařil. 30. ledna 1948 byl Gándhí na cestě k pravidelné modlitbě v Novém Dillí. Ke Gándhímu se v kritický den dostal i novinář hindského týdeníku Mahásabha Náthurám Gódsé. Godsé se nejprve s úctou dotkl jeho nohou a pak na něho třikrát vystřelil z revolveru. Gándhí svým zraněním podlehl a Godsé byl později odsouzen k trestu smrti a popraven.

Atentát na Gándhího udělal z indické duchovní autority symbol boje proti útisku, za lidská práva a nezávislost. Známý a úspěšný je také film Gándhí z roku 1982, v němž se hlavní role zhostil Ben Kingsley.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: history.com

Tagy článku