Před 72 lety oznámil Winston Churchill spuštění železné opony

Před 72 lety oznámil Winston Churchill spuštění železné opony
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Winston Churchill
05 / 03 / 2018, 16:30

5. března 1946 použil v americkém Fultonu poprvé Winston Churchill pojmu železná opona.

„Napříč kontinentem se od Štětína po Terst spustila železná opona, Za touto linií leží všechna hlavní města starobylých států střední a východní Evropy," zněla slavná Churchillova slova, jejichž prozíravost se měla již brzy projevit. Železná opona pak měla zanedlouho rozdělit na desítky let země východního bloku od svobodného Západu.

psali jsme: Zničit Francii za sedm dní? Sovětský svaz měl ve studené válce ďábelský plán

Churchill jel v březnu 1946 na americkou univerzitu Westminster College ve Fultonu, aby zde přednesl svůj projev k příležitosti udělení čestného doktorátu. Poté, co poukázal na ,,výjimečné spojenectví" s USA, které mělo hrát vůdčí úlohu v uspořádání poválečného světa, přešel ke slavnému projevu, v němž varoval před sovětským expanzionismem do Evropy. Churchill prohlásil ve svém projevu, že není nic jiného, co by Sovětský svaz vyznával, než je síla. Země střední a jihovýchodní Evropy tak měly být podle Churchilla bezprostředně ohroženy sovětizací.

Churchillův projev 5. března 1946 byl však v podstatě reakcí na výhružný Stalinův projev, který přednesl 9. 2. 1946 v Moskvě. V tomto projevu poukázal sovětský diktátor na to, že kapitalismus a socialismus jsou vzájemně neslučitelné, a i proto je válka nevyhnutelná.

psali jsme: Nejznámější symbol studené války Berlínská zeď dnes slaví výročí

Tzv. Fultonský projev slavného státníka, který pronesl na americké půdě, dokládalo postupné drolení někdejší protifašistické koalice a postupné rozestupování světa do dvou znesvářených bloků. Komunistická literatura pak ,,s oblibou" Churchillův projev hodnotila jako ,,štvavou" řeč, která stál u zrodu studené války.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: history.com

Tagy článku