Před 74 lety Sověti osvobodili továrnu na smrt Osvětim. To, co viděli, je šokovalo

Před 74 lety Sověti osvobodili továrnu na smrt Osvětim. To, co viděli, je šokovalo
Popisek: Osvětim
27 / 01 / 2019, 17:30

27. ledna 1945 osvobodili Sověti koncentrační tábor v Osvětimi.

Před 74 lety vstoupila Rudá armáda do koncentračního tábora Osvětim, aby jej osvobodila. Poté, co vojáci Rudé armády osvobodili Varšavu a Krakov, mířili právě do Osvětimi.

psali jsme: V koncentračních táborech na Normanských ostrovech zavraždili nacisté 40 000 lidí. A to není zdaleka všechno

To, co zde viděli vojáci Rudé armády, je šokovalo. Zubožení a podvyživení vězňové, kteří nevážili možná ani 40 kilo, byli to doslova podle některých vojáků Rudé armády doslova chodící kostry. Vojáci objevili na místě také 648 mrtvol a více než 7 000 hladovějících přeživších (některé zdroje uvádějí až 8 000 vězňů). Příslušníci Rudé armády byli svědky nefalšovaných hrůz, které zde probíhaly od založení této továrny na smrt.

Nacisté začali v předtuše postupu Rudé armády na Osvětim ničit všechny důkazy o těchto hrůzách a nelidských experimentech na vězních. Ve spěchu vyhazovali do povětří krematoria a plynové komory, začali zběsile střílet vězně a likvidovat, vše, co by je usvědčovalo z válečných zločinů. To se jim ale nepodařilo a celý svět měl možnost se dozvědět, jaké zločiny zde nacisté spáchali na nevinných lidech.

psali jsme: Muž, který prošel devíti koncentračními tábory, sdílí byt s vnučkou nacistů. Ti mu vyvraždili rodinu

Nacistickou krutost dokumentuje fakt, že ještě v polovině ledna 1945, kdy bylo už dávno jasné, že Německo válku nevyhraje, bylo posláno na takzvané pochody smrti zhruba 60 tisíc vězňů. 15 tisíc z nich je nepřežilo. V Osvětimi zahynulo asi 1,5 milionu lidí.

 

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace