Před 74 lety vypustili nacisté své poslední smrtící rakety V-2

Před 74 lety vypustili nacisté své poslední smrtící rakety V-2
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: V-2
27 / 03 / 2019, 14:00

27. březen 1945 byl dnem, kdy nacisté, které zanedlouho čekala porážka ve válce, vypustili své poslední rakety V-2 na své cíle. V-2 byla nacistická smrtonosná zbraň, která měla zastrašit nepřítele a současně mu napáchat především obrovské materiální a lidské škody.

V březnu 1942 ještě první test rakety dopadl fiaskem, ale na podzim 1942 již byla V-2 připravena. Raketa byla schopna letět rychlostí až 6 000 km/h a nebylo proti ní žádné obrany.

psali jsme: Legendární inženýr Wernher von Braun vyvíjel rakety pro nacisty i pro Američany

27. března 1945 nacisté, kteří již byli krok od porážky, odpálili zbývající V-2, které měly v Nizozemí u Haagu na cíle ve Velké Británii a Belgii. V důsledku tohoto posledního zoufalého pokusu zemřelo zhruba 200 civilistů v Londýně a Antverpách.

psali jsme: Jak Amerika ,,vítala" po druhé světové válce nacistické vědce s otevřenou náručí

I když rakety V-2 napáchaly velké materiální a lidské škody, těsně po skončení války o ně projevili zájem tehdejší spojenci - SSSR a USA. Obě velmoci si tak pořídily ,,vzorky" smrtících raket, které pustošily evropská města. USA si navíc po válce ,,zajistily" služby Wernhera von Brauna, který navíc později pracoval na raketách v rámci vesmírného programu. 

 

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.