Před 76 lety vyzkoušeli Američané vodíkovou bombu. ,,Otec" atomové pumy s jejím vývojem nesouhlasil

Před 76 lety vyzkoušeli  Američané vodíkovou bombu. ,,Otec&quote; atomové pumy s jejím vývojem nesouhlasil
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0)
01 / 11 / 2018, 11:30

Před 76 lety vyzkoušeli Američané poprvé vodíkovou bombu na atole Eniwetok v Pacifiku. Touto zkouškou tak dále akcelerovaly závody ve zbrojení, které zahrnovaly i zbraně hromadného ničení. Vodíková bomba byla zhruba tisíckrát silnější než atomová bomba, která byla shozena na japonská města Hirošima a Nagasaki v srpnu 1945.

Američany ,,vystrašilo" úspěšné vykozušení atomové bomby Sověty, a proto, aby získali další náskok ve zbrojení, začali pracovat na mnohem destruktivnější zbrani. Nicméně samotné úspěšné odpálení vodíkové bomby o síle deseti megatun 1. 11. 1952 dala Američanům pouze malý náskok před Sovětským svazem, který tu svou vyzkoušel o rok později, v roce 1953.

psali jsme: Fyzik a špion v jedné osobě. Klaus Fuchs prozradil plány atomové bomby Stalinovi

Významnou postavou se při testu Mike byl Edward Teller, který prosazoval myšlenku ,,superbomby" od začátku čtyřicátých let. V roce 1951 měl Teller všechny dlůežité ,,komponenty" zbraně v podstatě hotové a vývoj vodíkové se pumy pomalu blížil ke konci. Ničivá zbraň tak byla v roce 1952 připravena k testu.

Na rozdíl od vývoje atomové bomby se však část významných vědců postavilo proti vodíkové pumě. Byl to zejména ,,otec" atomové bomby Robert Oppenheimer, který se postavil v roce 1945 do čela projektu Manhattan, na jehož konci měla být sestrojena nejničivější zbraň historie. Oppenheimer argumentoval tím, že vyvojem vodíkové bomby se stejně prakticky ničeho nedosáhne a výhoda nad Sovětským svazem bude pouze krátkodobá. Dostal se také do sporu s Tellerem, který měl též politické pozadí.

psali jsme: Před 70 lety byla úspěšně otestována atomová bomba

Podle Oppenheimera a dalších by se akorát zrychlily závody ve zbrojení. To se také stalo, protože nejenže Sovětský svaz v roce 1953 Američany dohnal ve zkoušce své vodíkové pumy, nicméně do konce sedmdesátých let sedm dalších zemí sestrojilo vodíkovou bombu. Až rok 1963 učinil těmto závodům v jaderných a jiných testech, kdy SSSR a USA podepsaly mezinárodní dohodu, která zakazovala uskutečnění pozemních jaderných testů.

 

Zdroj: history.com

Tagy článku