Před 76 lety dostali Američané pod kontrolu Guadalcanal. Stalo se tak po krvavé bitvě s Japonci

Před 76 lety dostali Američané pod kontrolu Guadalcanal. Stalo se tak po krvavé bitvě s Japonci
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: bitva o Guadalcanal
08 / 02 / 2019, 13:00

Před 76 lety se zbývající japonské jednotky z ostrova evakuovaly a přenechaly jej Američanům jakožto důležitý strategický bod v Tichomoří.

Bitva o Guadalcanal trvala půl roku, od srpna 1942 do února 1943, kdy se zbývající japonské jednotky z ostrova, který tvoří součást Šalamounových ostrovů, evakuovaly a přenechaly tak jeho kontrolu Američanům. Strategicky důležité vítězství Američanů v bitvě u Guadalcanalu jim pak umožnilo dosáhnout dalších dílčích vítězství na Šalamounových ostrovech.

psali jsme: Japonské válečné zločiny aneb krvavá lázeň mrtvých

Guadalcanal byl důležitým opěrným bodem v Tichomoří zejména pro své letiště. Japonci provedli invazi na Šalamounovy ostrovy v roce 1942 a bylo záhy jasné, že se zde v rámci boje o Tichomoří střetnou s Američany, kteří potřebovali obsadit Guadalcanal, aby mohli provádět další důležité ofenzivy v Tichomoří.

Američané se vylodili 7. srpna 1942 na Guadalcanalu a 8. srpna obsadili bez větších problémů letiště. Zdálo se, že další postup ostrovem bude snadný, realita však byla poněkud jiná. Japonci spustili své ofenzivy v polovině srpna a pak září, a koncem října naplánovali znovu obsadit letiště, které Američané přejmenovali na Hendersonovo letiště.

Krvavé boje pokračovaly v podstatě až do listopadu 1942, kdy bylo jasné, že Japonci bitvu o Guadalcanal nakonec nevyhrají, i když podnikli v této době maximální úsilí Američany z Guadalcanalu vytlačit. I když boje pokračovaly až do února 1943, Američané již v této době byli ,,pány situace". Poslední den roku 1942 císař Hirohito povolil Japoncům, aby se z oblasti stáhli, to však nastalo až v únoru následujícího roku.

psali jsme: Málo známá fakta z útoku na Pearl Harbor, o kterých možná nevíte

Ztráty Američanů činily 1 600 mužů, přes 4 000 bylo zraněných. Na straně Japonců byly ztráty mnohem vyšší a činily zhruba 24 000 mužů.

Američanům se tak podařilo zajistit strategicky důležitý ostrov a mohli se odrazit k dalším důležitým ofenzivám v Tichomoří.

 

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace