foto: flickr.com (CC BY 2.0) /bitva o Guadalcanal
Před 76 lety se zbývající japonské jednotky z ostrova evakuovaly a přenechaly jej Američanům jakožto důležitý strategický bod v Tichomoří.
Bitva o Guadalcanal trvala půl roku, od srpna 1942 do února 1943, kdy se zbývající japonské jednotky z ostrova, který tvoří součást Šalamounových ostrovů, evakuovaly a přenechaly tak jeho kontrolu Američanům. Strategicky důležité vítězství Američanů v bitvě u Guadalcanalu jim pak umožnilo dosáhnout dalších dílčích vítězství na Šalamounových ostrovech.
psali jsme: Japonské válečné zločiny aneb krvavá lázeň mrtvých
Guadalcanal byl důležitým opěrným bodem v Tichomoří zejména pro své letiště. Japonci provedli invazi na Šalamounovy ostrovy v roce 1942 a bylo záhy jasné, že se zde v rámci boje o Tichomoří střetnou s Američany, kteří potřebovali obsadit Guadalcanal, aby mohli provádět další důležité ofenzivy v Tichomoří.
Američané se vylodili 7. srpna 1942 na Guadalcanalu a 8. srpna obsadili bez větších problémů letiště. Zdálo se, že další postup ostrovem bude snadný, realita však byla poněkud jiná. Japonci spustili své ofenzivy v polovině srpna a pak září, a koncem října naplánovali znovu obsadit letiště, které Američané přejmenovali na Hendersonovo letiště.
Krvavé boje pokračovaly v podstatě až do listopadu 1942, kdy bylo jasné, že Japonci bitvu o Guadalcanal nakonec nevyhrají, i když podnikli v této době maximální úsilí Američany z Guadalcanalu vytlačit. I když boje pokračovaly až do února 1943, Američané již v této době byli ,,pány situace". Poslední den roku 1942 císař Hirohito povolil Japoncům, aby se z oblasti stáhli, to však nastalo až v únoru následujícího roku.
psali jsme: Málo známá fakta z útoku na Pearl Harbor, o kterých možná nevíte
Ztráty Američanů činily 1 600 mužů, přes 4 000 bylo zraněných. Na straně Japonců byly ztráty mnohem vyšší a činily zhruba 24 000 mužů.
Američanům se tak podařilo zajistit strategicky důležitý ostrov a mohli se odrazit k dalším důležitým ofenzivám v Tichomoří.
Zdroj: history.com
Tagy