Před 76 lety dostali Američané pod kontrolu Guadalcanal. Stalo se tak po krvavé bitvě s Japonci

Před 76 lety dostali Američané pod kontrolu Guadalcanal. Stalo se tak po krvavé bitvě s Japonci
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: bitva o Guadalcanal
08 / 02 / 2019, 13:00

Před 76 lety se zbývající japonské jednotky z ostrova evakuovaly a přenechaly jej Američanům jakožto důležitý strategický bod v Tichomoří.

Bitva o Guadalcanal trvala půl roku, od srpna 1942 do února 1943, kdy se zbývající japonské jednotky z ostrova, který tvoří součást Šalamounových ostrovů, evakuovaly a přenechaly tak jeho kontrolu Američanům. Strategicky důležité vítězství Američanů v bitvě u Guadalcanalu jim pak umožnilo dosáhnout dalších dílčích vítězství na Šalamounových ostrovech.

psali jsme: Japonské válečné zločiny aneb krvavá lázeň mrtvých

Guadalcanal byl důležitým opěrným bodem v Tichomoří zejména pro své letiště. Japonci provedli invazi na Šalamounovy ostrovy v roce 1942 a bylo záhy jasné, že se zde v rámci boje o Tichomoří střetnou s Američany, kteří potřebovali obsadit Guadalcanal, aby mohli provádět další důležité ofenzivy v Tichomoří.

Američané se vylodili 7. srpna 1942 na Guadalcanalu a 8. srpna obsadili bez větších problémů letiště. Zdálo se, že další postup ostrovem bude snadný, realita však byla poněkud jiná. Japonci spustili své ofenzivy v polovině srpna a pak září, a koncem října naplánovali znovu obsadit letiště, které Američané přejmenovali na Hendersonovo letiště.

Krvavé boje pokračovaly v podstatě až do listopadu 1942, kdy bylo jasné, že Japonci bitvu o Guadalcanal nakonec nevyhrají, i když podnikli v této době maximální úsilí Američany z Guadalcanalu vytlačit. I když boje pokračovaly až do února 1943, Američané již v této době byli ,,pány situace". Poslední den roku 1942 císař Hirohito povolil Japoncům, aby se z oblasti stáhli, to však nastalo až v únoru následujícího roku.

psali jsme: Málo známá fakta z útoku na Pearl Harbor, o kterých možná nevíte

Ztráty Američanů činily 1 600 mužů, přes 4 000 bylo zraněných. Na straně Japonců byly ztráty mnohem vyšší a činily zhruba 24 000 mužů.

Američanům se tak podařilo zajistit strategicky důležitý ostrov a mohli se odrazit k dalším důležitým ofenzivám v Tichomoří.

 

Zdroj: history.com

Tagy článku