foto: flickr.com (CC BY-SA 2.0) /varšavští Židé
19. dubna 1943 se vzbouřili Židé ve varšavském ghettu proti nacistickým utlačovatelům. Odpor trval měsíc a nacisté jej krvavě potlačili.
Po dobytí Polska nacistickými vojsky v roce 1939 začalo již o rok později soustřeďování více než 3 polských milionů Židů do přeplněných ghett v různých městech. Tím největším bylo varšavské ghetto, v němž žilo v žalostných podmínkách asi 500 000 Židů. Větší skupiny židovských obyvatel ghetta pak byly převáženy do nacistických koncentračních táborů na jistou smrt. V roce 1942 bylo posláno do vyhlazovacího tábora Treblinka 300 000 obyvatel ghetta.
psali jsme: Před 75 lety se konala konference, která rozhodla o konečném řešení Židů. Dohodu nacisté stvrdili koňakem
Během roku 1942 se začal formovat proti genocidní nacistické politice uplatňované nejen ve varšavském ghettu odpor. Byly založené odbojové skupiny Židovská bojová organizace a Židovský vojenský svaz. Již koncem 1942 ,,viselo" povstání ve varšavském ghettu ve vzduchu, naplno propuklo 18. ledna 1943, kdy nacisté vstoupili do ghetta, aby převezli další skupinu Židů do koncentračního tábora. Židovská bojová organizace toho využila k překvapivému přepadu nacistů. Záhy se rozhořelo povstání a nacisté začali pociťovat nahromaděný hněv Židů.
Na druhou stranu bylo jasné, že povstání je odsouzeno k neúspěchu, protože síla obou stran byla nesrovnatelná. Nacisté nasadili do akce přes 2 000 vojáků. 19. 4. prohlásil Heinrich Himmler, že ghetto musí být ,,vyprázdněno" na počest Hitlerových narozenin, které připadaly na 20. dubna. Nacisté zaútočili s těžkou technikou a tanky na pozice odbojářů, narazili na soustředěnou palbu členů Židovské bojové organizace. Odbojáři měli k dispozici i podomácku vyrobené bomby či Molotovovy koktejly, jimiž nacisty zasypávali. To přepadovou jednotku donutilo k dočasnému ústupu, aby se 24. dubna vrátila v plné síle, a odbojné varšavské Židy na hlavu porazila.
psali jsme: Muž, který prošel devíti koncentračními tábory, sdílí byt s vnučkou nacistů. Ti mu vyvraždili rodinu
Nacisté pak utopili brutálně povstání v krvi, když zabíjeli odbojáře i obyvatelé ghetta. Odpor ze strany varšavských povstalců tak začal postupně slábnout. 16. května 1943 dostala okupační moc situaci ve varšavském ghettu pod kontrolu. Povstání se však podařilo nacistům potlačit až po měsíci.
Celkové ztráty nacistů činily 300, na straně povstalců asi 7000 - 8000 Židů, některé zdroje uvádějí až 15 000 obětí. Nesmíme však zapomenout na důsledky statečného odporu. Nacisté převezly desetitisíce Židů do koncentračních táborů a tisíce nevinných Židů během povstání zavraždily. I když byla vzpoura ve varšavském ghettu násilně potlačena, předznamenala Varšavské povstání v roce 1944, kdy se polský lid znovu a v daleko větší síle postavil proti okupantům.
Zdroj: history.com
Tagy