VIDEO: Před 75 se zrodila noční můra Velké Británie. Nacisté poprvé vyzkoušeli raketu V-2

VIDEO: Před 75 se zrodila noční můra Velké Británie. Nacisté poprvé vyzkoušeli raketu V-2
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: V-2
03 / 10 / 2017, 17:00

Před 75 lety byla odpálena první balistická raketa V-2, tajná zbraň nacistického Německa, která pustošila ke konci války zejména britská města.

Základna a výzkumné středisko Peenemünde bylo před 75 lety svědkem vypuštění první rakety V-2 (A-4). Nacisté se domnívali, že V-2 je přesně tou zbraní, kterou budou ,,zasypávat" západní státy, aby je paralyzovaly.

Na smrtící zbrani pracoval tým generála Waltera Dornbergera a inženýra Wernhera von Brauna. Prominentní nacisté si od Brauna a dalších slibovali, že masovým nasazením V-2 dojde ke zvratu ve válce ve prospěch Německa, pro něž se válečný konflikt vyvíjel nepříznivě. Úspěšný test, který proběhl 3. 10. 1942, tak vymazal ten první z 18. 3. 1942, jenž skončil fiaskem, když raketa vybuchla.

psali jsme: Legendární inženýr Wernher von Braun vyvíjel rakety pro nacisty i pro Američany

Na rozdíl od předchozí V-1, která připomínala spíše letadlo, proti ní V-2 nebylo žádné obrany. Čtrnáctimetrovou raketu charakterizovala především velká rychlost, dolet až 300 kilometrů a schopnost nést tunovou hlavici. Na svůj cíl se V-2 řítila rychlostí přes 6 000 km/h.


Masová výroba nové německé zbraně byla zahájena v lednu 1944 v podzemní továrně Mittelwerk poblíž Nordhausenu v Durynsku. V roce 1944 byla V-2 hromadně vypouštěna proti Velké Británii, pro kterou se v důsledku své ničivé síly stala doslova noční můrou. Na Londýn, který se stal hlavním terčem devastující zbraně, bylo vypáleno téměř 1 400 raket. Z dalších významných měst nebyl ušetřeny ani belgické Antverpy, Paříž či nizozemský Maastricht.

psali jsme: Nacistický architekt smrti Hans Kammler: Spáchal sebevraždu v Československu?

Na konci války chtěli západní spojenci získat konstrukční plány k raketě, která pustošila celá města. Američané proto vymysleli tv. operaci Paperclip. Jednalo se o projekt, který měl za cíl získat po konci druhé světové války z nacistického Německa ke spolupráci s USA špičkové německé vědce, inženýry, ale i chemiky či lékaře. V některých případech se to skutečně podařilo, když se s USA rozhodl například spolupracovat Wernher von Braun. Ten se posléze stal nedílnou součástí amerického vesmírného programu.

Celkově se vyrobilo přes 6 000 raket V-2 během druhé světové války. Staly nástrojem devastujícího účinku a nadělaly nedozírné materiální a lidské škody.

 

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace