Před 89 roky Američan Richard Byrd přeletěl jako první jižní pól. Naučila ho létat US Navy

Před 89 roky Američan Richard Byrd přeletěl jako první jižní pól. Naučila ho létat US Navy
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Richard Byrd
29 / 11 / 2018, 13:00

Americký letec Richard Byrd před 89 roky přeletěl se třemi společníky jižní pól. Polárník odstartoval ze své základny na Rossově šelfovém ledovci směrem k jižnímu pólu a s cestou zpět mu cesta trvala celkem 18 hodin a 41 minut. Stal se tak prokazatelně prvním mužem, kterému se to podařilo.

Byrdovi je také přisuzován přelet severního pólu v roce 1926, který však zůstává sporný, protože tři po něm zopakoval přelet severního pólu i Roald Amundsen s Italem Umbertem Nobilem a Lincolnem Ellsworthem se vzducholodí Norge.

Americký polárník se naučil létat v US Navy a sloužil jako pilot v první světové válce. Byl také skvělým navigátorem. V roce 1924 poslán námořnictvem do Grónska, aby pomohl prozkoumat a mapovat ze vzduchu region Arktidy. Poté, co byl ,,zocelen" ledovými příkrovy a ledovci, rozhodl se provést první přelet nad severním pólem.

psali jsme: Koláč polárníka Scotta nalezen sto let po katastrofě britské výpravy k jižnímu pólu

9. května 1926 odstartoval ze Špicberků s letadlem Josephine Ford a cestu dlouhou 1 545 mil urazil za 15 hodin a 30 minut. I když Byrd dostal za tento počin vysoké ocenění a byli doma vítán jako hrdina, jehoprvenství bylo záhy zpochybňováno, a nejen z důvodu, že za tři dny po něm stejný ,,kousek" zopakoval Roald Amundsen, jak už jsme uvedli. 

To však nezabránilo tomu, aby Byrd pokračoval v pokořování nových rekordů. V roce 1927 vykonal nonstop let přes Atlantic opět se svými třemi společníky a jeho renomé nejen v očích Američanů znovu výrazně stouplo. O rok později se rozhodl blíže zkoumat Antarktidu a přinesl některé nové zajímavé poznatky. V roce 1928 zřídil Byrd se svým týmem základnu na Rossově šelfovém ledovci, kterou nazval ,,Malá Amerika". O rok později pak vykonal Byrd slavný let přes jižní pól, který už zpochybňován nebyl. Cesta z Rossova šelfového ledovce na jiží pól a zpět trvala 18 hodin a 41 minut.

V roce 1933 pak vedl Byrd další cestu do Antarktidy. Běhěm zimy v roce 1934 však uvízl pět měsíců na meteorologické stanici 123 mil od své základny na Rossově šelfovém ledovci. Zachráněn byl až v sprnu 1934. V roce 1939 se pak konala třetí expedice na průzkum Antarktidy. Čtvrtá cesta, která byla největší polární výpravou v historii, se uskutečnila v letech 1946 - 1947.

psali jsme: Přeletěl 9. května 1926 polárník Richard E. Byrd Severní pól?

Pátá a poslední proběhla v roce 1955. Polárník, cestovatel a oceánograf Richard Byrd významným způsobem přispěl k leteckému průzkumu polárních oblastí, jeho výpravy do Antarktidy pak znamenaly velký přínos z hlediska hlubšího poznání tohoto kontinentu.

 

Tagy článku