Před 101 lety zemřel Manfred von Richthofen, nepřáteli přezdívaný Rudý baron

Před 101 lety zemřel Manfred von Richthofen, nepřáteli přezdívaný Rudý baron
21 / 04 / 2019, 12:00

21. dubna 1918 zemřel Manfred von Richthofen, zvaný rudý baron či Eso všech es. Nejúspěšnější pilot Velké války, syn svobodného pána von Richthofen zahájil svou službu pro německého císaře jako příslušník armády, ale v roce 1915 přestoupil k letectvu.

Zde se stal žákem a chráněncem Oswalda Boelcke, dalšího skvělého německého pilota. 17. září 1916 na svém prvním hlídkovém letu vedeném právě Boelckem se Richthofen pustil na svém Albatrosu do boje s letounem britského pilota Lionela Morrise.

psali jsme: Českoněmecké ponorkové eso z WW1 zastřelili v roce 1945 Sověti v Brně

"Můj Angličan kličkoval a zatáčel, létal cik-cak. Měl jsem jedinou myšlenku. Muž přede mnou musí jít k zemi, at se stane cokoliv," řekl později Richthofen.

Zlomek vteřiny letěl Brit rovně a to budoucímu esu stačilo. Krátká kulometná dávka poškodila motor britského letadla, a ačkoliv se Richthofen bál, že trefí pilota, ten nakonec zvládl nouzově přistát na německém území fronty. Poblíž sestřeleného letadla přistál i Richthofen a zjistil, že oba Britové, jak pilot tak pozorovatel T. Rees byli jeho palbou smrtelně zraněni. Nepřítele uctil položením kamene na jejich hrob.

Manfred von Richthofen

Na konci roku 1916 měl Richtohofen na svém kontě už 15 nepřátelských letadel včetně britského esa Majora Lanoe Hawkera. Příští rok překonal veškerá letecká esa na obou stranách fronty a začal používat rudý trojplošník Fokker. Přestože tento stroj používal pouhých 8 měsíců své kariéry, je s ním trvale spojován a díky němu získal anglickou přezdívku Red Baron.

psali jsme: Český orel Pavel Pavelka - stíhací eso amerického letectva v 1. světové válce

21. dubna 1918 se v té době 25 letý Richthofen dostal hluboko nad spojenecké území, když pronásledoval britský letoun. Podle jedné verze Rudý baron letěl nízko nad zemí, když se australskému střelci podařilo střelit ho do hrudníku a Richthofenovo letadlo pak havarovalo na poli u cesty z Corbie do Bray. Druhá verze příběhu o konci slavného pilota hovoří o tom, že byl sestřelen kanadským pilotem A. Roy Brownem z RAF.

Vrak Richthofenova letadla

Britští vojáci vyprostili z trosek letadla Richthofenovo tělo a udatný pilot byl pohřben se všemi vojenskými poctami. Na svém kontě měl v okamžik své smrti 80 nepřátelských letadel!

 

Zdroj: History.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace