Přepište dějiny: Vítězem nad Atlantikem byl „rytíř smrti“, legendární francouzský stíhač Charles Nungesser

Přepište dějiny: Vítězem nad Atlantikem byl „rytíř smrti“, legendární francouzský stíhač Charles Nungesser
Autor fotografie: forum Válka|Popisek: Legendární vzdušný šílenec Charles Nungesser byl nejen vítězem nad 56 německými letouny, ale i nad Atlantickým oceánem
14 / 08 / 2018, 19:00

Tvrdit, že Charles Eugen Jules Marie Nungesser byl rebel, který bez dobrodružství nemohl žít, by bylo málo. Tento adrenalinový ,,závislák" sestřelil za 1. světové války 56 Němců, což mu vyneslo třetí příčku mezi všemi francouzskými piloty. Nedosti na tom: tento horkokrevný průšvihář, stíhač a husar přeletěl pravděpodobně jako první člověk na světě Atlantik, o celé dva týdny před obecně známým Američanem Charlesem Lindberghem. Při nouzovém přistání do pralesa na americko - kanadské hranici však zahynul. Od jeho smrti letos uplynulo 91 let.

Charles Nungesser se narodil v Paříži 15. března 1892. Až do svých 16 let byl vzorným studentem gymnázia ale pak ho chytila puberta a on se sbalil a v pouhých 17 let odjel naslepo do Jižní Ameriky, kde se později vyučil automechanikem. Poprvé zde také uviděl letadlo, a když požádal jeho pilota, aby mu ukázal, jak se s tím létá, dostal se poprvé – a sám! - do vzduchu. Kouzlu létání okamžitě propadl, ihned se přihlásil do kurzu a za měsíc uměl létat lépe, jak jeho instruktor. Shodou okolností v té době našel i svého vzdáleného strýce, který měl v Jižní Americe rozsáhlé plantáže cukrové třtiny a s jeho pomocí začal dokonce stavět své vlastní letadlo! Jenže než ho stačil dokončit, napadlo Německo Belgii a začala 1. světová válka. Nungessera nemohlo nic v Americe udržet, okamžitě odplul přes Atlantik domů a narukoval k jízdě. Své první vyznamenání dostal za velkou bitvě u Marny. Jen pár dní po dekorování obdržel i druhé, když při jízdní hlídce pronikl hluboko do německého týlu a v boji zblízka sám zlikvidoval celou tříčlennou posádku štábního vozidla, které jelo kolem. Když se pak řítil zpátky přes linii fronty, pálili po něm zezadu zuřivě Němci, zatímco zepředu po něm zase stříleli jeho krajané.

psali jsme: Český orel Pavel Pavelka - stíhací eso amerického letectva v 1. světové válce

Už na konci ledna 1915 se přihlásil do pilotní školy, která pro něj byla díky jeho zkušenostem z Jižní Ameriky hračkou. Už za necelý měsíc odešel na frontu do Nancy k pozorovací letce. Ve vzduchu se ale nudil, tehdy ještě nebe nad západní frontou bylo celkem klidné; čas psích soubojů celých perutí měl teprve přijít. Prostě se jednoho večera domluvil se svým střelcem a na starém Voisinu vyletěli na malý letecký „čundr“ kolem Nancy. Při tom spatřili pětici modernějších německých Albatrosů, kteří bombardovali město. Bez ohledu na zdrcující přesilu se na ně Nungesser okamžitě vrhl - a jednoho sestřelil a zbytek zahnal na útěk! Po přistání na letišti ho čekalo na místě vyznamenání Válečným křížem a hned po té šest dní samovazby ve vojenské base - za nedovolené opuštění letiště a vypůjčení si státního majetku.

Od 15. listopadu 1915 nastoupil Nungesser službu u 65. stíhací eskadrilly. Na svůj letoun Nieport 17 si dal namalovat černé srdce, v něm rakev se dvěma hořícími svícemi a pod ním lebku se zkříženými hnáty a začal sestřelovat Němce.

"Rytíř smrti" Nieuport 17 legendy 1.světové války Ch. Nungessera

Také miloval (zakázanou) akrobacii nízko nad zemí, a když mu jednou rozzuřený velitel vynadal, aby šel příště takové vylomeniny ukázat Němcům, ani nemrkl, nechal si nahodit mašinu a odletěl provést své akrobatické kousky nad nejbližší německé letiště. I když po něm stříleli úplně všichni včetně kuchařů, v pořádku se vrátil na domovskou základnu a hlásil splnění rozkazu. Vyfasoval za to osm dní vězení po službě, ale už za dva dny mu byl zbytek trestu prominut, když při letu nad Nomeny spatřil dva německé stíhače, jednoho sestřelil a druhého hnal až daleko za německé linie. Za svůj výkon navíc dostal řád Čestné legie.

Ačkoliv byl miláčkem štěstěny, i jemu se zranění nevyhýbala. Při zalétávání nového letadla havaroval a zůstal nějakou dobu o berlích. I s tímto handicapem však dokázal sestřelovat Němce, jeho museli mechanici do kabiny stíhačky vysadit na rukou. Byl to prostě letecký nezmar.

psali jsme: Přežil vlastní smrt. Beznohý Alexej Petrovič Maresjev se přesto stal sovětským stíhacím esem

Svůj nejcennější skal ulovil Nungesser v květnu 1917 v období německé nadvlády ve vzduchu nad západní frontou, kterému se dodnes mezi francouzskými a britským letectvem říká Černé léto. Tehdy nad jeho letiště přiletěl německý letoun a shodil na něj výzvu nejlepšího německého pilota na tomto úseku fronty k čestnému souboji nad Douai po vzoru rytířských soubojů ve středověku - tedy jeden na jednoho. Nungesser nezaváhal, ale Němci na něj připravili svou klasickou válečnou lest a „férovku“. Na místo jednoho soupeře tam na horkokrevného Francouze čekala hned šestice Němců! Ovšem Nungesser neutekl, výzvu přijal a v následujícím psím souboji dokázal sestřelit proradného poručíka Paula Schweitzera a gefraitera Ernsta Bittorfa a zbylou čtveřici Němců zahnat na útěk!

Po skončení války Nungesser, eso podle některých zdrojů s až 45 potvrzenými sestřely (plus dalšími 11 pravděpodobnými) založil v Orly leteckou školu. Protože to ale pro něj byla moc velká nuda, odjel záhy zpět do Ameriky, kde udivoval diváky svými loopingy vybíranými ne metry, ale doslova centimetry nad zemí.Nungesser po válce

Na jaře 1927 se rozhodl jako první přeletět Atlantický oceán na stroji Lavasseur P“-8, a to ve směru východ – západ. Letoun dal natřít na bílo, pojmenoval ho „l´Oiseau Blanc“ (Bílý pták) a sám si na něj domaloval své proslulé válečné insignie. V 05.17 hodin dne 8. května 1927 odstartoval spolu se svým přítelem Francoisem Colim jako druhým pilotem z Paříže. V 06.48 byl jeho Bílý pták naposledy spatřen nad Le Havrem - a od té doby už ani letadlo, ani Nungessera a jeho kopilota nikdo nikdy nespatřil.

psali jsme: Letec generál Vilém Stanovský byl pro Francouze vzorem. Tragický osud hrdiny I., II. a III. odboje

Na základě pozdějších pátrání došli odborníci k tomu, že se Nungesserovi opravdu podařilo jako prvnímu člověku na světě přeletět Atlantik – dva týdny před známým americkým nacistou a obdivovatelem Adolfa Hitlera Charlesem Lindbergem. Pravděpodobně kvůli bloudění v mracích nad oceánem ale musel s posledními zbytky paliva nouzově přistát do hustých pralesů na kanadsko-americké hranici a při tomto manévru ho opustilo jeho pověstné štěstí. Jeden z lovců ohlásil, že slyšel, jak nad jeho domem přelétlo letadlo, které o něco později havarovalo, jiný zase tvrdil, že našel v bažině letecký motor. O několik let později našla pátrací výprava dřevěné trosky trupu dvouplošníku. Tělo statečného francouzského rebela Charlese Nungessera ani jeho přítele se však nikdy nenašlo - patrně bylo roztrháno divokými šelmami, vlky, medvědy a pumami.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: Václav Kubec: Odvaha jim nechyběla

 

Tagy článku