Autor fotografie: US Army, James Lansdale, volně k použití|Popisek: Havarovaný Nišikaičiho letoun Zero
Šigenori Nišikaiči byl jedním z japonských pilotů, kteří 7. prosince 1941 zaútočili na americkou tichomořskou základnu Pearl Harbor. Jeho příběh má velmi zajímavé a dramatické momenty.
7. 12. 1941 došlo k japonskému vzdušnému přepadu americké tichomořské základny Pearl Harbor. První vlna přinesla japonskému útočníkovi minimální ztráty, protože Američané byli intenzitou útoku zcela zaskočeni. Druhá vlna útoku tak byla již poznamenána většími ztrátami japonských letounů. A právě během druhé vlny byl vážně poškozen letoun Šigenora Nišikaičiho, pro kterého vyvstala akutní otázka, kde přistát.
Nabídla se následující možnost: Malý ostrov Niihau sitovaný na Havaji, jen asi 30 minut letu od Pearl Harboru se 136 obyvateli, tři pak Američané japonského původu. Místu se také přezdívá Zakázaný ostrov. Pro Nišikaičiho tak byl malý ostrov vlastně záchranou, když tam nouzově přistál. Pro pilota muselo být překvapením, že mu místní pomohli dostat se z poškozeného letounu a ještě jej pohostili.
V době, kdy zde Japonec nouzově přistál, vlastnil ostrov Aylmer Robinson, který zakázal návštěvy cizinců. Každopádně o nezvaného hosta byl mezi obyvateli ostrůvku nečekaný zájem. V té době ještě nevěděli o japonském útoku na americkou tichomořskou základnu Pearl Harbor, a tak mladého Nišikaičiho přijali mezi sebe a uspořádali okázalovu party. A i když zde existovala jazyková bariéra - Japonec uměl lámaně anglicky a místní nehovořili japonsky - tak to ,,věci" nevadilo.
Nicméně pro Nišikaičiho vyvstal jiný problém - při jeho záchraně mu byla odebrána pistole a tajné dokumenty, které potřeboval vrátit zpět, neboť obsahovaly detailní informace o útoku Pearl Harboru. O odebrání věcí se ,,postaral" Howard Kaleohano, Havajan, který projevil vůči Japonci vstřícnost. Vypadalo to, že Nišikaiči měl vlastně štěstí, protože na ostrově potkal ,,spřízněného" Išimatsua Šintana a pár Američanů japonského původu Haradovi. Nišikaiči Haradovým řekl o útoku na Pearl Harbor a požádal je o pomoc, která měla zahrnovat vrácení již zmiňovaných dokumentů od místních. Haradovi se rozhodli pilotovi pomoci.
To už se ale obyvatelé ostrova dozvěděli o japonském útoku na americkou tichomořskou základnu a z vřelých hostitelů se rázem stali nepřátelé. Nišikaiči však mezitím vymyslel plán, jak získat dokumenty zpět. Poslal Šintana za Kaleohanem, aby mu nabídl úplatek za dokumenty a zbraň, které mu byly odebrány. Jenže Kaleohano odmítl.
Věci nabraly rychlý spád a dospěly svého dramatického vrcholu. Haradovi a Nišikaiči si vzali za rukojmí místního obyvatele - Bena a Ellu - a vtrhli do Kaleohanova obydlí. Ten se stačil schovat, zatímco trojice místo prohledávali a našli Nišikaičiho pistoli, jeho dokumenty však nikoliv. Nišikaiči za pomoci Harady zajal místní manželský pár a nařídil muži, aby našel Kaleohana, a to i s dokumenty, kdy držel jeho ženu za rukojmí. Nišikaiči nepočítal s odporem, jenže to se přesně stalo.
Ben a Ella se neohroženě vrhli na jejich věznitele a začal zápas o život. Nišikaiči pohotově vytáhl svou zbraň, ale Ella mu sevřela ruku, a tak japonskému pilotovi musel pomoci v tísni Harada, který Ellu setřásl, a tak mohl Nišikaiči střílet. Zasáhl Bena celkem třikrát, to jej však z boje ,,nevyřadilo". Zraněný muž stačil mrštit Nišikaičiho ke zdi, Ella mu kamenem rozbila hlavu a Ben pilota následně podřezal svým loveckým nožem. Když Harada viděl, že Nišikaiči byl přemožen a usmrcen, spáchal vlivem událostí na místě sebevraždu.
Haradova žena byla při vyšetřování incidentu uvězněn na 31 měsíců, propustili ji v roce 1944. Trvala na tom, že je nevinná, dlouho po incidentu, v roce 1992, v televizním interview prohlásila, že jí bylo pilota líto a chtěla mu jen pomoci.
Zdroj: We Are The Mighty