Přihlásil se dobrovolně. Rodák z jihomoravské vsi zářil na válečném nebi za kniplem Messerchmittu

Přihlásil se dobrovolně. Rodák z jihomoravské vsi zářil na válečném nebi za kniplem Messerchmittu
Autor fotografie: CC BY-SA 3.0 de|Popisek: Bf 109 G-6, rok 1944
24 / 04 / 2020, 10:00

V německých ozbrojených silách sloužilo za druhé světové války množství bývalých československých občanů. Na některé se vztahovala v zabraných Sudetech branná povinnost, někteří čeští Němci nastoupili službu dobrovolně. Mezi nimi Franz Hrdlicka, stíhací eso Jagdgeschwader 77 a později Jagdgeschwader 2 "Richthofen" a velitel její první skupiny, držitel Rytířského kříže, s bezmála padesátkou potvrzených sestřelů na kontě (a neoficiálně až ke stovce). Byl mnohokrát vážně zraněn. Bojoval nad Krétou, nad východní Frontou, v Tunisku, Itálii, byl sestřelen u Arnhemu a zahynul v roce 1945 nad Hessenskem.

Franz Hrdlicka, který se doloženě také podepisoval jako Hrdlička, a pravděpodobně pocházel z německé či smíšené česko-německé rodiny, se narodil v roce 1920 v obci Dvorska (Maxdorf, dříve Maxmiliansdorf) východně od Brna (na slavkovském bojišti, nedaleko od tuřanského letiště, dnes administrativně součást Brna). Podle pamětníků měl v okolí přezdívku "Malé Berlín", oženil se s Němkou a po okupaci se dobrovolně přihlásil k Luftwaffe.

                                                                          Zdroj: YouTube

 

Od roku 1941 létal s 5. letkou stíhací eskadry 77, s níž se účastnil bojů na Balkáně, v Řecku a nad Krétou při podpoře úspěšné, ale draze zaplacené invaze. První sestřely zaznamenal při útoku na Sovětský svaz - ve dvou dnech sestřelil sedm protivníků a stal se stíhacím esem. V září 1941 však musel nouzově přistát a zranění ho vyřadilo až do počátku roku 1942 ze služby.

 

Druhé vážné zranění utrpěl ve vzdušném souboji o půl roku později, 6. srpna 1942. Tou dobou již měl na kontě 27 vítězství. K letce se mohl vrátit až v únoru následujícího roku - jednotka byla mezitím převelena na africké bojiště, do Tuniska, a Franz Hrdlicka stráví zbytek války bojem se západními spojenci. Počet jeho úspěchů rostl: v Africe přidal jako velitel letky tři, dalších šest pak nad Sicílií a po ústupu do Itálie, mezi nimi i těžké bombardéry B-17 a B-24.

JG 77 pak byla po krátkém působení v jižní Francii přeložena do Německa. Po 44. sestřelu obdržel již v hodnosti kapitána a velitele 5. letky eskadry 9. srpna 1944 Rytířský kříž. Již po skončení operace Market Garden se Franz Hrdlicka dostal nad Arnhemem do souboje s britskými Spitfiry, byl sestřelen, zachránil se na padáku a utrpěl další zranění.

Po návratu do služby, v polovině října, byl jmenován velitelem 1. letky proslulé eskadry JG 2 "Richthofen" a od prosince pak velitelem celé I. skupiny. Celkový počet jeho sestřelů dosáhl 45 potvrzených. Absolvoval na 500 bojových letů na Messerschmittech Bf 109 verzí E, F a G. Podle některých údajů se měl podílet na zničení 60 až 96 letounů a byl navržen na Dubové ratolesti k Rytířskému kříži, které mu snad i koncem dubna 1945 byly posmrtně uděleny - byl totiž 25. března sestřelen nad Betzenrodem v Hessensku americkými stíhači a zahynul. Jeho ostatky byly objeveny až v září 1951 a identifikovány díky identifikační známce, vyznamenání a osobním dokladům. Pochován je nedaleko Mnichova spolu se svou ženou.

Zdroj: Matyáš, Stíhací esa Luftwaffe, valka.cz, encyklopedie.brna.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.