Přiznání statutu veteránů sovětským okupantům z roku 1968? Nehorázná drzost a plivnutí do tváře desítkám mrtvým (komentář Lumíra Němce)

Přiznání statutu veteránů sovětským okupantům z roku 1968? Nehorázná drzost a plivnutí do tváře desítkám mrtvým (komentář Lumíra Němce)
15 / 06 / 2019, 17:00

Komunističtí poslanci ruské Státní dumy navrhli přiznat sovětským účastníkům okupace status veteránů, který by bývalým vojákům přinesl sociální výhody. Návrh zákona předložila ruská komunistická strana (KSRF), která zorganizovala schůzku, jejímž výsledkem bylo schválení rezoluce s výzvou poslancům, aby předlohu zákona podpořili.

Tento návrh zákona zvednul obrovskou nevoli na české politické scéně a všichni politici včetně prezidenta Miloše Zemana tento návrh odsoudili. Jedná se o nehoráznou drzost ze strany ruských komunistů, pohrobků těch kteří k nám vojska v roce 1968 poslali. Komunisté nikdy nepřinesli světu nic dobrého, kromě obrovského utrpení a miliónů mrtvých, srpnová okupace byl tak jeden z následků vlády komunistů. Schválení tohoto zákona by bylo plivnutím do obličeje desítkám mrtvých a zraněných z roku 1968.

Na druhou stranu, zkusme se na to podívat očima obyčejných ruských vojáků, kteří se okupace aktivně zúčastnili. Voják je součástí obrovské mašinerie, v armádě není k tomu, aby se rozhodoval co udělá nebo ne, ale musí plnit rozkazy. Ve státech bývalé Varšavské smlouvy nebyla profesionální armáda, tak jak ji známe dnes. Profesionální byl pouze důstojnický sbor, ale obyčejní vojáci, byli odvedenci na dva nebo tři roky, bez toho aniž by měli možnost volby. Voják musel plnit rozkazy a v případě neuposlechnutí mu hrozily vysoké tresty V SSSR se mohlo jednat až o trest nejvyšší.

Pokud se tedy komunistické vedení SSSR rozhodlo okupovat Československo, tak vojáci, kteří se museli okupace účastnit, neměli na výběr. Naložili je do letadel, vymyli hlavy patřičným politickým komentářem a rozkázali, co mají dělat. Chápu tedy snahu těchto vysloužilců o udělení statutu válečného veterána, který by jim mohl zlepšit jejich ekonomickou situaci. Bohužel se stali přímými účastníky okupace proti suverénnímu státu, okupace při které zahynulo mnoho nevinných lidí a další stovky byly zraněny. A i když plnili pouze rozkazy, ať už aktivně nebo pasivně, byli ve špatné době na špatném místě. Takže podle mého názoru by statut válečného veterána dostat neměli.

Vážení soudruzi, je potřeba si uvědomit, že okupace v roce 1968 nebyla žádná válka, byla to agrese proti suverénnímu státu. Nebojovali jste proti ozbrojenému nepříteli, ale proti civilistům s vlajkami. A pokud by jim ruští komunisté chtěli opravdu pouze zlepšit sociální situaci, určitě by našli i jiný způsob než oficiální schválení okupace.

 

Autor: Lumír Němec

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.