Pro klíčové bitvy nepoužitelný. Plovoucí tank Typ 2 Ka-Mi vzbudil marná očekávání

Pro klíčové bitvy nepoužitelný. Plovoucí tank Typ 2 Ka-Mi vzbudil marná očekávání
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Typ 2 Ka-Mi
09 / 05 / 2022, 16:30

Japonci měli ve výzbroji plovoucí tank Typ 2 Ka-Mi, určený zejména pro výsadkové operace. V klíčové bitvě se však tank nepředvedl v dobrém světle.

Také Japonci experimentovali s konstrukcemi obojživelných, resp. plovoucích tanků již ve 20. letech. Vznikly tak experimentální modely jako například SR I-Go, SR II Ro-Go, SR III Ha-Go, Type 1 Mi-Sha a mnohé další. Zkušenosti ze stavby těchto i jiných modelů pak vedly k vylepšeným projektům, které se začátkem 40. let přizpůsobovaly již válečným operacím.

Japonská armáda tak měla k dispozici pro svou kampaň ve druhé světové válce plovoucí tanky, z nichž možná ten nejznámější byl Typ 2 Ka-Mi. Vycházel z konstrukce lehkého tanku Typ 95 Ha-gó, který se vyráběl mezi lety 1936-1943 a byl nejvíce produkovaným japonským tankem.

Aby byl schopen plavby, byl tank osazen čelními a zadními pontony. Typ 2 Ka-Mi byl navržen pro japonské speciální výsadkové jednotky, které měly provádět obojživelnou invazi na tichomořské ostrovy i jiné operace. Na novém obojživelném prostředku začali Japonci pracovat zkraje 40. let a jeho vývoj šel relativně rychle.

Výroba probíhala v letech 1942-1943 a celkem spatřilo světlo světa 184 kusů plovoucího tanku. Tank měl hmotnost 12,3 tun, délku 7,42 m a osazenstvo tvořilo 5 mužů. Poháněl jej 6válcový motor Mitsubishi A6120VDe o výkonu 115 koní (84,6 kW), maximální rychlost činila 37 km/h, ve vodě pak 10 km/h. Hlavní zbraň představoval jeden kanon ráže 37 mm, sekundární dva kulomety ráže 7,7 mm.

Co se týče nasazení Typ 2 Ka-mi, svůj křest ohnem si odbyl v důležitých bojích o ostrov Guadalcanal, které začaly v roce 1942 a trvaly půl roku.

Tank byl použit rovněž v jiných kampaních - v bitvě o Saipan, v největší námořní bitvě druhé světové války v bitvě u Leyte v roce 1944. Mnoho z těchto tanků však bylo u pobřeží Leyte i na břehu zničeno americkými obojživelnými vozidly LVT-1. Několik plovoucích tanků Typ 2 Ka-Mi bylo ukořistěno v bojích o Luzon v roce 1945 a několik padlo i do rukou Australanů.

Dodnes je možné japonské plovoucí vozidlo vidět například ve známém tankovém muzeu v Kubince s čelními a zadními pontony.

 

Zdroj: tanks-encyklopedia.com

Tagy článku