Starší bratr zavražděného prezidenta měl zničit německá superděla, za misi zaplatil životem

Starší bratr zavražděného prezidenta měl zničit německá superděla, za misi zaplatil životem
Autor: Wikimedia Commons, public domain|Popisek: Joseph Kennedy Jr.
08 / 10 / 2021, 16:00

Nacisté hodlali z Francie ostřelovat Londýn superděly V-3 z pevnosti Mimoyecques. Mise Afrodita se účastnil i starší bratr Johna Fitzgeralda Kenneyho Joseph.

Německo pracovalo během druhé světové války na dalekonosných superdělech V-3 (Vergeltungswaffe), jež měly ostřelovat Londýn z francouzského území a hlavnímu měsu Velké Británie způsobit rozsáhlé lidské a materiální škody. Děla byla uložena ve vojenském komplexu (bunkru) v Mimoyecques.

Britský letecký průzkum zjistil v roce 1944 v komplexu podezřelou aktivitu, která byla potvrzena tím, že v bunkr spotřebovává velké množství elektřiny. Bylo tedy posléze rozhodnuto, že bunkr zasypou spojenecké bomby a superděla V-3 budou zničena. K tomuto účelu vznikla Operace Afrodita, jež měla za cíl likvidaci bunkru rádiově řízenými bombardéry naloženými výbušninami.

Do akce se přihlásil i o dva roky starší bratr budoucího amerického prezidenta Joseph Kennedy Jr. Joseph studoval práva, ale těsně před dokončením se přihlásil do US Navy, kde strávil tři roky. Je zajímavé v této souvislosti podotknout, že stejně jako JFK měl i jeho starší bratr politické ambice. Když se narodil, prohlásil dokonce jeho dědeček, že ,,toto dítě je příštím prezidentem naší země". Ostatně i Joeův otec Joseph Kennedy sr. plánoval pro svého syna zářnou politickou kariéru, kterou měl nastoupit po skončení vojenské služby. Toho se však nakonec nedočkal.

Záměr Operace Afrodita byl jasný: odstranit z již dále pro službu nezpůsobilých bombardérů B-17 Flying Fortress a B-24 Liberator standardní výzbroj i vybavení, napěchovat tunami výbušnin (Torpexem, který je silnější než TNT) a pomocí těchto radiově řízených bombardérů tyto stroje nasměrovat na předem stanovené cíle, v tomto případě vojenský komplex v Mimoyecques, kde měly mohutným výbuchem dokonat dílo zkázy.

Bombardéry však samozřejmě musela do vzduchu dostat lidská posádka, kterou tvořil Joe Kennedy a Wilford John Willy. Ti se měli ještě předtím, než bombardér bude nasměrován na vojenský komplex, ze stroje evakuovat. 12. srpna 1944 spolu s Wilfordem Johnem Willym vzlétl B-24 Liberator vstříc ke svému cíli. Když už se blížili k pevnosti a jen několik minut zbývalo do cíle, však došlo k předčasnému výbuchu náloží v letounu, která okamžitě usmrtila posádku. Joeovi bylo pouhých 29 let.

Smrt staršího bratra JFK zasáhla, i on sloužil totiž sloužil v US Navy. Po Joeovi byl pojmenován americký torpédoborec USS Joseph Kennedy Jr., na němž krátce sloužil i další z bratrů Kennedyových Robert. Otec klanu Kennedyových pak vložil svou energii k tomu, aby na politickém nebi zazářil JFK. A to se mu také splnilo, protože JFK se stal skutečně 35. prezidentem USA v roce 1960.


Zdroj: historynet.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace