Propagandistická rádiová show v japonské režii. Zajatá Američanka měla podrývat morálku nepřátel císařství

Propagandistická rádiová show v japonské režii. Zajatá Američanka měla podrývat morálku nepřátel císařství
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Iva Toguriová
05 / 02 / 2022, 10:00

Američanka s japonskými kořeny Iva Toguriová, která byla též známá jako ,,Tokijská růže", byla Japonci za druhé světové války zajata a ,,přesvědčena", aby v rádiu hlásala jejich propagandu proti USA a jejich spojencům.

Toguriová se narodila v roce 1916 japonským imigrantům, kteří rozjeli podnikání v Los Angeles. V roce 1941 ji rodiče poslali zpět do Japonska, aby se postarala o svou tetu, jejíž zdravotní stav se postupně zhoršoval. Bylo to pro ni poprvé po 25 letech, kdy se dostala za moře.

Brzy se jí začalo stýskat, nicméně když v prosinci 1941 chtěla lodí odplout zpět do USA, situace nabrala nečekaný průběh. Administrativní problémy jí zabránily v nalodění zpět do vlasti. To už však proběhl japonský útok na Pearl Harbor, který předznamenal další osud Toguriové.

V Japonsku tak byla jako nepřítel uvězněna a přinucena vzdát se amerického občanství a přísahat věrnost Japonsku. To však odmítla jako mnoho dalších Američanů v Japonsku. Proto nad ní byl vykonávan trvalý dohled, ale nebyla uvězněna. V roce 1943 přijala práci písařky v Rádiu Tokio. Tam se potkala se zajatým majorem Charlesem Cousensem, který pracoval jako hlasatel před válkou.

Nyní měl pro Japonce vytvořit propagandistickou rádiovou show ,,Zero Hour". Odtud tak vedla cesta Toguriové k protiamerické propagandě. Cousens usoudil, že právě její hlas bude pro tuto propagandu vhodný, protože byl ,,mužný a drsný". V listopadu 1943 se tak Toguriová v ,,éteru" představila jako ,,sirotek Ann".

Propaganda zahrnovala předem naučené texty, které měly snižovat morálku amerických jednotek v Pacifiku, kde probíhal lítý boj mezi Američany a rozpínavými Japonci. Toguriová vystupovala v pořadu ,,Zero Hour". Toguriová vždy říkala, že byla loajální americkou občankou, která byla přinucena naučenou japonskou propagandu vysílat. Tu se snažila podle vlastních slov ve vysílání pravidelně ,,otupovat".

Po válce ji však soud její tvrzení neuvěřil a poslal ji jako zrádkyni na dlouhá léta do vězení. Nakonec byla po mnoha letech strávených ve vězení její činnost pardonována americkým prezidentem a navráceno americké občanství. Zemřela v roce 2006 v 90 letech.

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku