foto: Bundesarchiv, CC-BY-SA 3.0/Heinz Bär
Heinz Bär patřil k německým leteckým esům. Celkem má na kontě 220 sestřelů nepřátel - 96 na Východní frontě a 124 na Západě. Právě Bär vstoupil do dějin tím, že byl ,,drzý" na vysoce postaveného nacistu Hermanna Göringa.
Heinz se narodil 25. března 1913 v Sommerfeldu nedaleko Lipska. K stíhacímu letectvu se dostal na základě pokusu o akrobacii s dopravním Ju 52, nastoupil u I./JG 51. Bojoval nad Francií a také během bitvy o Británii, kdy se 2. září 1940 jeho poničený stroj zřítil do vod La Manche. Fyzicky zdatný Heinz po dopadu do vody začal plavat směrem k obsazené Francii a po dvou hodinách se zachytil na bóji, odkud ho vylovil hlídkový člun.
Když se dostal na břeh, potkal se s velitelem Luftwaffe, Hermanem Göringem, který se prý pilota zeptal, zda je Kanál studený. Prostořeký Heinz Göringovi odpověděl, aby si sedl do letadla a odletěl nad Anglii, a pak že to zcela jistě pozná.
Psali jsme
Operace Katapult (nebo také Útok na Mers-el-Kébir) byla operace, v níž proti sobě stanuli Britové na straně jedné a vichistická Francie…
U své jednotky JG51 byl Heinz Bär v okamžiku, kdy Německo napadlo Sovětský stav a německému pilotovi utěšeně narůstal počet sestřelů. 31. srpna 1941 dosáhl svého nejlepšího výsledku, když sestřelil osm sovětských bombardérů!
I nad SSSR byl sestřelen a po delším pobytu v lazaretu se v únoru stal velitelem I./JG77 v severní Africe. Po porážce Osy v Africe se vrací nad evropské bojiště, kde v roce 1944 od 10. února do 6.března sestřeluje 13 amerických čtyřmotorových bombardérů, což za takto krátkou dobu žádný jiný pilot nezvládl.
22.dubna dosahuje Heinz již svého 200. sestřelu a od 1.června velí jednotce JG3 Udet, kdy se účastní i poslední velké akce, na kterou se v té době již velmi oslabená Luftwaffe zmohla, operace Bodenplatte.
Psali jsme
Tengiz Shavgulidze byl sovětský partyzán gruzínského původu, který byl členem skupiny, jež se soustředila na diverzní protinacistické akce. V těch…
Na konci války získává proudový letoun Me-262, se kterým sestřeluje 16 spojeneckých letounů. Jeho speciální Me 262 byl kromě standardních proudových motorů vybaven i raketovým motorem z Me 163, což Bärovi umožňovalo vystoupat do výšky 10 000 metrů za pouhé 3 minuty.
Během druhé světové války obdržel Rytířský kříž a k němu následně Dubové ratolesti a Meče. Obtloustlý šéf Luftwaffe Göring mu ale jeho drzost nezapomněl, a tak Heinz nikdy nezískal ke svému kříži Brilianty.
Po válce působil jako konzultant a zkušební pilot sportovních letadel. 28. dubna 1957 ve věku pouhých 44 let osmý nejlepší pilot Luftwaffe umírá v troskách letadla LF-1 Zaunkoenig u Braunschweigu.
Zdroj: Esa Luftwaffe, Wikipedie
Tagy