foto: Wikimedia Commons, volné dílo/Merian Cooper
Filmař a dobrodruh Merian Cooper mohl přijít o život, ale štěstěna mu byla nakloněna. Slavný tvůrce King Konga měl pozoruhodný a rozhodně nevšední život.
V roce 1917 bolševici v zaostalém Rusku převzali veškerou moc a jejich vůdce Vladimír Iljič Leni měl představu, že se revoluce bude šířit postupně i do dalších zemí. To se sice později ukázalo jako nerealizovatelný cíl, nicméně jako další oběť bolševické expanze mělo být Polsko v roce 1919. Představa bolševiků byla poměrně jasná - Polsko mělo představovat jakýsi pomyslný most k dalšímu šíření revoluce v Evropě, proto mělo padnout jako první.
Zdálo se, že bolševikům vše hraje do karet a svého nepřítele vojensky přemůžou, nicméně tzv. Zázrak na Visle ze srpna 1920, kdy bolševická vojska stála jen 19 kilometrů od Varšavy, znamenal zásadní zvrat a probudil bolševiky ze sna o rudém Polsku, když polská armáda zaskočila jednotky Michaila Tuchačevského rozsáhlým protiútokem, a připravila jim zničující porážku.
Psali jsme
Generál Pjotr Machrov měl skutečně nevšední příběh. Tento ruský generál v občanské válce bojoval proti bolševikům, které nenáviděl, a nakonec...
Již méně známou zůstává skutečnost, že proti bolševikům bojovali i Američané, resp. letečtí dobrovolníci v později známé peruti Kościuszko. Do křížku s bolševiky se poprvé Američané podívali v roce 1920 během polského útoku na Kyjev. Tam ale k přímé vzdušné konfrontace s bolševiky nedošlo, protože jejich stav letectva byl v té době tristní. Američané tak podnikali průzkumné mise, převáželi zásoby, bombardovali ruská města a podporovaly různým způsobem polské jednotky.
Mezi piloty vynikal zvlášť Merian Cooper, dobrodruh, letec a později i režisér, kameraman a producent, tvůrce známého filmu King Kong. Cooper se stal velitelem perutě Kościuszko a odlétal zhruba 70 bojových misí. Slavný film však nemusel vůbec natočit, protože v rusko-polské válce mohl přijít v roce 1920 o život. V tomto roce byl totiž sestřelen a jen tak tak vyvázl z plamenů smrti. Skončil v ruském zajetí, kde si ,,odkroutil" 9 měsíců. Potom se mu však podařilo utéct a vrátit se opět do Polska.
Psali jsme
Slabý pancíř, který měla prorazit i pistole. Zásadní vadou trpěl francouzský tank Saint-Chamond, tanky však ostrý boj nakonec stejně okusily.
Za svou protibolševickou činnost ve prospěch Polska získal i nejvyšší polské vojenské vyznamenání - Řád Virtuti Militari. Za tu dobu se Cooper proslavil, později však přišla možná ještě větší proslulost, ve filmové branži. Ještě předtím se Cooper podílel na slavné letecké společnosti Pan Am.
Filmový průmysl pak představuje v Cooperově životě významný mezník. Cooper se seznamuje na počátku 20. let s americkým režisérem a producentem Ernestem B. Schoedsackem a brzy zahoří láskou právě k filmu. Cooper s Schoedsackem spolupracovali na několika projektech. V roce 1925 natočili dokumentární drama Grass o životě perských kočovníků. V Thajsku o dva roky později realizovali dokumentárně-dobrodružný snímek Chang o lidožravých tygrech. Film byl svého času nominován pro svou autentičnost na Oscara.
Největší proslulost však Cooperovi přinesl v roce 1933 film King Kong, který natočil opět s Schoedsackem. Dobrodružný snímek o obří opici se stal slavným po celém světa a stal se vděčnou inspirací další generace filmařů. Cooperova filmařská kariéra byla krátce přerušena po japonském útoku na americkou tichomořskou základnu Pearl Harbor v prosinci 1941, kdy vstoupil znovu do armády. Po válce byl za svou odvahu, kterou znovu projevil, povýšen na brigádního generála. A opět pokračoval u filmu, převážně již v roli producenta.
Psali jsme
I Vladimir Iljič Lenin a Josif Stalin měli své ,,bodyguardy”, i když před 100 lety nemůžeme hovořit o ochrance v dnešním slova...
Cooper, dobrodruh malého vzrůstu, ale s velkým srdcem umírá v roce 1973 ve věku 79 let. Stal se nejen v Americe hrdým symbolem odvahy a odhodlání.
Zdroj: Russia Beyond
Tagy