Prováděli v USA špionáž pro SSSR. Činnost manželů ukončila až nečekaná zrada

Prováděli v USA špionáž pro SSSR.  Činnost manželů ukončila až nečekaná zrada
Autor fotografie: Associated Press, Wikimedia Commons|Popisek: Jack Soble
13 / 12 / 2020, 10:00

Jack a Myra Sobleovi měli představovat jeden z ,,trumfů" sovětské špionáže. Tu manželé prováděli v USA, nicméně past po několika letech sklapla.

V historii existovalo nemálo manželských párů, které prováděly špionážní činnost. Jack a Myra Sobleovi byl jeden z nich. Jack Soble byl původem Litevec, který se narodil v roce 1903. V roce 1921 odcestoval do Německa, kde se připojil ke komunistické straně.  O šest let později navštívil Sovětský svaz, kde si vzal Myru Perskeovou za ženu.

Pak se Jack vrátil do Německa a studoval zde krátce na Berlínské univerzitě. Stal se stoupencem zavrženého Lva Davidoviče Trockého, který byl Stalinem vypuzen ze SSSR. Trockisté v komunistickém hnutí platili za jedny z největších zrádců a Jack byl proto vyloučen z německé komunistické strany.  To však Sobleovi, který si změnil jméno na Abrahama Senina, nebránilo se stát členem ,,vyhlášeného" německého trockistického kroužku, v němž se sdružovali příznivci Stalinova nepřítele.

Nicméně osud měl pro Jacka a Myru připravenou další nabídku - oba se stali s posvěcením NKVD a Lavrentije Beriji špiony. Měli být vysazeni do USA, aby zde prováděli špionáž ve prospěch Sovětského svazu. Soble později při výsleších přiznal, že byl donucen Sověty k tomu, aby se stal špionem v roce 1931 poté, co jeho žena navštívila svou nemocnou matku a ze strany Sovětů mělo být Myře vyhrožováno, pokud Jack nebude spolupracovat s NKVD.

Manželé Sobleovi v roce 1941 vstoupili na americkou půdu a Jack měl převzít dohled nad tamní špionážní sítí NKVD, jež byl známá jako ,,Mocase". Jack nahradil Vasilye Zarubina, dosavadního šéfa této sítě. Během druhé světové války se dařilo manželům zůstat mimo pozornost FBI a amerických orgánů, které se zabývají kontrašpionáží a svou činností poskytli Sovětům cenné informace.

Po skončení války se však situace dramaticky změnila a americká půda se rychle pro manžele změnila v horkou. V roce 1947 se totiž přiznal jeden ze zakládajících členů špionážní sítě Boris Morros FBI, že pracoval v USA jako sovětský špion. FBI mu nabídla ,,roli" dvojitého agenta a Morros neváhal zradit i další členy sítě včetně manželů Sobleových. Ti tak byli zatčeni a vyslýcháni.

Soble byl vykreslen jako nestálá a ,,psychopatická" osobnost, což samozřejmě nebránilo tomu, aby stanul se svou ženou u soudu. Jack byl odsouzen k sedmiletému trestu a jeho žena pak dostala trest 5, 5 roku odnětí svobody za špionáž.

Jack se s vězením vyrovnával o poznání hůř než jeho žena. Pokusil se dokonce spáchat sebevraždu. V roce 1962 jej však propustili za dobré chování na svobodu. Zemřel v roce 1967. Myře byl v roce 1957 její trest snížen na čtyři roky. Svého manžela Myra přežila o celých 25 let.

Manželé Sobleovi tak byli v historii dalším párem, který prováděl špionážní činnost, na rozdíl od Juliuse a Ethel Rosenbergových však dostali za svou činnost relativně nízké tresty.

 

Zdroj: history.com

 

Tagy článku

-->