První a poslední sestřel F-117 - Srbsko 1999

První a poslední sestřel F-117 - Srbsko 1999
27 / 03 / 2019, 17:00

Ve večerních hodinách 27. března 1999, právě před 20 lety, byl sestřelen první a jediný "neviditelný" Lockheed F-117 Nighthawk. Mimořádného úspěchu dosáhla srbská protiletadlová obrana hájící vzdušný prostor země před letouny NATO provádějícími útočné lety v rámci operace Spojenecká síla během kosovské krize.

Letouny F-117 vyznačující se jako první operačně nasazené stroje technologií stealth skrývající je díky konstrukci a použitým materiálům nepřátelským radarům byly zavedené v roce 1983. O více než dvě desetiletí starší je sovětský protiletadlový raketový komplet S-125 Něva/Pečora, zaváděný do výzbroje zemí Varšavské smlouvy od roku 1969, a o rok později také do zemí mimo toto uskupení - včetně tehdejší Jugoslávie. NATO jej označuje jako SA-3 Goa.

A právě tímto systémem, v modernizované variantě Něva-M, vyzbrojená 3. baterie 250. brigády protivzdušné obrany srbské armády "neviditelný" letoun pilotovaný podplukovníkem Dalem Zelkem poblíž vesnice Budjanovci 45 km od Bělehradu sestřelila.

Aniž by o tom mělo NATO tušení, Srbové zjistili, že jejich postarší radary s určitou technickou úpravou s využitím dlouhých vln umožňují F-117 detekovat. Spolu s takticky velmi účinně propracovaným systémem neustálých přesunů raketových baterií a především díky tomu, že spojenečtí piloti nalétavali delší dobu nezměněnými koridory, se podplukovníku Dorde Ančićovi během 17 vteřinového intervalu podařilo Zelkův stroj zaměřit a odpálit proti němu několik střel. Obraz F-117 na obrazovce radaru zvýraznilo otevření pumovnic.

Dvě z raket směřovaly přímo na letoun; první neexplodovala, druhá ovšem způsobila letounu velmi vážné poškození, a veterán války v Zálivu nad ním ztratil kontrolu. Explozi zaznamenal i KC-135 Stratotanker v tu chvíli prolétávající nad Bosnou. Letoun také zachytil rádiový signál katapultovaného pilota F-117, který pak byl po osmi hodinách strávených v úkrytu zachráněn posádkou vrtulníku MH-53.

Části sestřeleného F-117 jsou vystavené v bělehradském Muzeu letectví; další byly pravděpodobně odeslány do Ruska a do Číny k testování. Letouny F-117 byly staženy ze služby o necelé desetiletí později, v roce 2008 - bez dalších známých incidentů. Plně je nahradily víceúčelové F-22 Raptory. Dale Zelko a plukovník Zoltán Dani, velitel 3. baterie, se stali přáteli, jak o tom informovala v roce 2012 BBC.

Tagy článku