USS Long Beach - První jaderná válečná loď světa byla zabiják Migů

USS Long Beach - První jaderná válečná loď světa byla zabiják Migů
Popisek: USS Long Beach
28 / 01 / 2019, 10:00

USS Long Beach (CGN 9) byla třetí svého jména v americkém námořnictvu a zároveň první nukleární válečná loď na světě.

Mimo tohoto prvenství to byla zároveň první válečná loď US Navy, jejíž hlavní baterie nebyla dělová, ale byla nahrazena řízenými raketami. Dalším prvenstvím bylo to, že se jednalo o první nový křižník zařazený do stavu amerického námořnictva od druhé světové války a zároveň poslední loď tohoto trupu. Všechny další křižníky již vycházely z mnohem menších lodí typu fregata nebo torpédoborec.

Byla to největší válečná loď historie s palubou pokrytou teakovým dřevem a tím její prvenství zdaleka nekončí. Ve vietnamské válce sestřelila jako první loď řízenou raketou dva letouny Mig-21 (květen a září 1968).

USS Long Beach

Spuštěna na vodu byla 9. září 1959 a ze stavu loďstva byla vyřazena po 34 letech v roce 1995. Loď byla poháněna dvěma reaktory Westinghouse C1W a dvěma turbínami, dosahovala rychlosti 30 uzlů. Výtlak lodi byl 17 500 tun, při délce 219,8 metru. Při stavbě se uplatnil kromě oceli i hliník, kterého bylo použito 450 tuna loď proto dostala volací znak Alcoa. Unikátní byla její vysoká nástavba, která byla určena pro nasazení nových radarů.

Výzbroj - po dokončení:

2× Talos (1×2)
4× Terrier (2×2)
ASROC (8hl.)
2× 127 mm (2×1)
6× 324mm torpédomet (2×3)

    Nasazení

 

Již první zkoušky ukázaly, že jaderný křižník je vysoce výkonná a efektivní zbraň. V roce 1964 vytvořila USS Long Beach společně s USS Enterprise (CVAN 65) a USS Bainbridge (DLGN 25) první jaderný svaz a poprvé v historii obepluly tyto lodě bez doplnění paliva zeměkouli. Název operace zněl Sea Orbit, lodě ujely 30 000 mil průměrnou rychlostí 25 uzlů!

psali jsme: Video: Když střílí bitevní loď Iowa, vypadávají kamery

USS Long Beach byla bojově nasazena ve Vietnamu a v první válce v Perském zálivu. Díky škrtům v obranném rozpočtu USA po válce bylo rozhodnuto vyřadit všechny křižníky s jaderným pohonem a došlo tedy i na CGN 9.

psali jsme: Návštěva bitevní lodi USS North Carolina

2. června 1994 došlo k deaktivaci lodě a v červenci 2012 byla loď již bez reaktorů a zbraňových systémů poslána na recyklaci do Puget Sound Naval Shipyard v Bremertonu. Zde podle satelitních snínků zbyl již jen holý, odstrojený trup lodi. Mimochodem je tam velké množství lodí, které jsou demontovány, jak ukazují satelitní snímky.

 

Zdroj: Navysite.de, Wikipedia

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace