První útok ponorky se odehrál 7. září 1776

První útok ponorky se odehrál 7. září 1776
Popisek: Bushnellova želva
24 / 08 / 2017, 10:30

Seržant Lee Ezra zaútočil s ponorkou amerického vynálezce Davida Bushnella na britskou válečnou loď Eagle.Americké kolonie bojovaly o nezávislost.

Ponorka Davida Bushnella vypadala jako dva želví krunýře přiložené na sebe a proto získala přezdívku Turtle (želva). Jednomístná želva byla poháněna šroubem, kterým ručně klikou otáčel námořník, který zároveň kormidloval. Vztlak regulovala pumpa, kterou Ezra ovládal nohama.

Vzduchu bylo v ponorce na 30 minut, osvětlení zajišťovaly podle návrhu Benjamina Franklina světélkující houby!

Želva Davida Bushnella

Útok se měl odehrát tak, že Ezra by navrtal vrtákem díru do britské lodi a do ní připevnil bombu. 7. září 1776 se tedy seržant vydal k britské válečné lodi HMS Eagle, ale dobrý nápad zhatily měděné plechy, kterými byl Eagle pod čarou ponoru pobit. Během hledání slabého místa na sebe upozornil hlídku na lod a ta se vydala seržanta stíhat. Lee Ezra uvolnil nyní již nepotřebnou minu a ta po asi hodině vybuchla a Britové přestali americkou ponorku pronásledovat. Lee se vrátil bezpečně zpět.

Během dalšího týdne se o to pokusila želva ještě několikrát u různých britských lodí na řece Hudson, ale pokaždé selhala díky nezkušenosti operátora. Bushnell by to byl asi zvládl, ale díky své fyzické kondici s ponorkou nebyl schopen plout. 

Konec želvy je nejasný - podle jedné verze byla potopena na palubě lodi, která se pokoušela prorazit britskou blokádu u Fort Lee, podle druhé ji Američani odvezli do vnitrozemí, aby neskončila u Britů.

Zdroj: Wikipedie, History.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace