Psí hrdina první světové války. Seržant Stubby ,,zajal" i německého špiona

Psí hrdina první světové války. Seržant Stubby ,,zajal&quote; i německého špiona
Autor: Wikimedia Commons, neznámý autor|Popisek: Pes Stubby
05 / 09 / 2021, 10:00

První světová válka zrodila i zvířecí hrdiny. Jedním z nich byl i pes Stubby.

Kromě lidských hrdinů, kteří zachraňovali životy svých druhů a mnohdy se pro ně i obětovali, patří nepochybně i zvířecí hrdina, kterým byl americký pes Stubby, který zachránil během první světové války nespočet životů. Adoptované zvíře si brzy získalo srdce všech vojáků. Ti Stubbyho perfektně vycvičili tak, že údajně uměl i salutovat.

Jeho služby byly na bitevním poli a v zákopech neocenitelné. Potom, co jako zázrakem přežil chemický útok, se u něho vyvinula extrémní citlivost na bojové plyny. Vždy když jej ucítil, okamžitě vzbudil hlasitým štěkotem vojáky. Stal se tak doslova zvířecím specialistou na ochranu vojáků před účinky bojových plynů, před nimiž vždy své lidské spolubojovníky varoval. Mnoho z nich mu tak vděčí za své životy.

A aby toho nebylo pro zvířecího zachránce Stubbyho málo - skvěle vycvičený pes lokalizoval i zraněné vojáky mezi zákopy štěkat do té doby, než jej převzali medici do své péče. Stubby však dokázal i jinou, stěží uvěřitelnou věc. Dokázal v posledním roce první světové války ,,zajmout" německého špeha, který mapoval pozice zákopů svých nepřátel. Stubby na něho zaútočil, pokousal a ,,zdržel" jej do té doby, než byl spojeneckými vojáky zadržen.

Za tuto neuvěřitelnou akci byl Stubby ,,promován" do hodnosti seržanta a stal se tak prvním psem, který obdržel vojenskou hodnost v USA. Zvířecí hrdina absolvoval 17 bitev a stal se neocenitelným pomocníkem svých lidských spolubojovníků. Získal i další ocenění a medaile za odvedené služby ve válce. Zemřel v roce 1926 jako nejvíce vyznamenaný a oceněný pes v dějinách USA.


Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace