,,Pud sebezáchovy". Pokud by ji ukořistili Sověti, měla se americká ponorka USS Parche sama zničit

,,Pud sebezáchovy&quote;. Pokud by ji ukořistili Sověti, měla se americká ponorka USS Parche sama zničit
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: USS Parche
17 / 02 / 2023, 10:00

Americká ponorka USS Parche měla plnit špionážní úkoly, a proto, pokud by padla do sovětských rukou, měla provést sebedestrukci.

USS Parche (SSN-683) byla jadernou ponorkou z třídy Sturgeon, jež vstoupila do služby v roce 1974. Je známá jako plavidlo, které bylo v americké historii jedno z nejvíce vyznamenaných. Parche sloužila mezi lety 1974-1976 v rámci Atlantské flotily, než se přesunula do Pacifické flotily na konci roku 1976.

Po několika letech služby bylo rozhodnuto, že Parche bude plnit jiné, ,,specializovanější", rozumějme špionážní úkoly. Plavidlo tak muselo být uzpůsobeno novému účelu. Především byla zvýšena manévrovatelnost ponorky, na její palubě uvolnil prostor dalšímu komunikačnímu vybavení, kamerám a dalším nezbytným zařízením.

To vše na druhé straně šlo na úkor výzbroje plavidla. Téměř všechna torpéda musela být ze svých míst odstraněna, aby se vytvořil nutný prostor pro již zmíněné vybavení. Takže v případě odhalení měla jen malé možnosti se bránit. Jenže i na to se myslelo. Parche byla napěchována výbušninami v tom případě, kdyby padla do sovětských rukou, které ji měly zničit samozřejmě i s jejími tajemstvími a samozřejmě také celou posádkou na palubě.

A jaké byly od této chvíle cíle americké jaderné ponorky? Sovětské podmořské komunikační kabely. K jejím úkolům patřila účast na akci v Ochotském moři, které Sověti přísně střežili, a do níž nemělo žádné plavidlo přístup kromě sovětských. Cílem operace nazvané Ivy Bells, kterou zorganizovali US Navy, CIA, NSA a Národní bezpečnostní agentura (NSA), bylo ,,napíchnout" sovětské podmořské komunikační kabely odposlouchávacím zařízením. Američané tak mohli odposlouchávat nezašifrované zprávy sovětské admirality.

V roce 1971 provedla ,,špinavou práci" ponorka USS Halibut a Američané se dostaly k velmi důležitým zprávám, podle nichž mohli upravovat svou další ,,studenoválečnou" strategii. O deset let později však bylo vše jinak. V Ochotském moři probíhaly záchranné operace, které měly jediný cíl - najít utajené záznamové zařízení. Američané vyslali narychlo Parche, aby se zařízení zmocnila, ale to se nakonec nepodařilo, protože už na místě nebylo.

Operace Ivy Bells totiž byla vyzrazena jedním ze zaměstnanců NSA, která byla do ní zapojena. Ronald Pelton, zadlužený muž, v roce 1980 zašel na sovětské velvyslanectví a všechny informace Sovětům za ,,jidášské" peníze prozradil. Za to pak strávil pěknou řádku let ve vězení. USS Parche pak aplikovala ,,taktiku" z operace Ivy Bells i později, například v Barentsově moři či blízko Severního pólu, díky čemuž si vysloužila další ostruhy.

Plavidlo posléze prošlo modifikacemi a plnilo úkoly v Pacifické flotile. Za svou aktivitu se Parche dočkala nakonec velkého uznání a získala mnohá vyznamenání. Oficiálně byla ponorka vyřazena ze služby v roce 2005, sešrotována byla o rok později.

Zdroj: National Interest


Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.