,,Půjdeme do lesíčka?" Nizozemské sestry používaly v boji proti nacistům vlastní tělo. Chladnokrevně

,,Půjdeme do lesíčka?&quote; Nizozemské sestry používaly v boji proti nacistům vlastní tělo. Chladnokrevně
Autor: historycollection.com|Popisek: Freddie Oversteegenová
03 / 08 / 2020, 13:00

Nizozemské sestry Freddie a Truus Oversteegenovy se zapojily ve velmi mladém věku do protinacistického odboje. V okupovaném Nizozemí ,,pořádaly" hon na nacisty a jejich přisluhovače a používaly k tomu všechny prostředky. I vlastní těla.

Nizozemský protinacistický odboj stvořil nejen hrdiny, ale i hrdinky. Mezi ně lze směle řadit i sestry Freddie a Truus Oversteegenovy. Obě dívky vyrůstaly ve městě Haarlem se svou matkou, která se rozvedla. Ta se sama považovala za komunistku, a své dcery poučila o tom, jak je důležité bojovat proti nespravedlnosti nejen slovem, ale především činy.

Když vypukla válka, rodina Oversteegenova poskytla úkryt židovským uprchlíkům. Zlomem v dalších osudech sester se stala německá okupace Nizozemí v květnu 1940. Matka budoucích známých odbojářek začala distribuovat protinacistické letáky a spolupracovala s odbojem.

Sestry nejprve přemalovávaly ,,mobilizační" plakáty okupační moci, v roce 1941 pak přišla nabídka od velitele protinacistické skupiny Franse van der Wiela na zapojení obou sester do organizovaného odporu. Výhodou byl nepochybně fakt, že obě sestry byly velmi mladé, a proto na ně nepadl hned stín podezření, že spolupracují s protinacistickou rezistencí.

Nejprve mělo sesterské duo vyvíjet ,,klasickou" činnost - sabotáže. Později po ,,zapracování" se plynule přešlo k fyzické likvidaci vykonavatelů okupační moci a jejích pomocníků. Freddie a Truus přibraly v roce 1943 ještě spolehlivou pomocnici Hannie Schaftovou a sváděly, přepadávaly a zabíjely nacisty. To vše zcela chladnokrevně.

Někdy to ,,v praxi" vypadalo tak, že mladé dívky přepadávaly nepřítele z jízdních kol, jindy důstojníka SS svedla jedna ze sester do lesa, což znamenalo pro dotyčného jistý rozsudek smrti. Nadřízený obou sester van der Wiel si jejich práci náležitě chválil, protože nebylo obvyklé mít v tak nízkém věku ,,výkonné jednotky". Nicméně obě sestry později neprozradily, kolik nepřátel mají vlastně na svědomí. Buňka na druhé straně také pomáhala židům, které ukrývala před zraky nacistů.

Skupina tří neohrožených žen však utrpěla ztrátu, když Schaftovou okupační moc v roce 1945 dopadla a popravila jen 3 týdny před skončením druhé světové války. Obě sestry její smrt zdrtila. Po válce se Freddie a Truus musely psychicky srovnávat s její smrtí a také na ně dolehlo svědomí spojené se zabíjením nacistů. Truus se mimochodem realizovala po válce jako umělkyně - sochařka a malířka. Po sestrách je pojmenována ulice v Haarlemu, v roce 2014 jim byl udělen nizozemským premiérem Markem Ruttem Mobilizační válečný kříž.

Osud tomu zřejmě chtěl, aby obě sestry zemřely ve stejném věku 92 let. Truus v roce 2016 a o dva roky později Freddie, která opustila tento svět jen jeden den před svými 93. narozeninami. Odešla tak poslední nizozemská odbojářka, která se společně se sestrou zanechala nesmazatelnou stopu v historii.

 

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace