Putinův paranoidní pocit obklíčení vyvolal bezprecedentní vojenskou agresi. Jeho mentální nastavení mysli je stalinské

Putinův paranoidní pocit obklíčení vyvolal bezprecedentní vojenskou agresi. Jeho mentální nastavení mysli je stalinské
Autor fotografie: DonkeyHotey, flickr (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Vladimir Putin
09 / 03 / 2022, 14:00

Pokud bychom měli analyzovat důvody, proč dal nakonec Vladimir Putin příkaz k vojenskému vpádu na Ukrajinu, neobejdeme se bez historických souvislostí.

Kdo si myslel ještě před pár dny, že v Evropě nemůže vypuknout rozsáhlý vojenský konflikt, tak se hluboce mýlil, včetně autora tohoto textu. Mnoho politiků, analytiků i vojenských představitelů považovalo téměř 200 000 vojáků na ukrajinských hranicích pouze jako nátlakový prostředek na západní společenství, kam až je schopno dojít v ústupcích Rusku, které bezvýhradně požadovalo bezpečnostní garance, že se NATO nebude dále posunovat na východ, resp. právě na Ukrajinu.

Zdá se však pravděpodobné, že Putin opět vodil všechny za nos - zaútočit chtěl a vojenskou agresi podle poslance Rifata Šajchutdinova začala Moskva připravovat už před rokem.

Abychom pochopili myšlení současného kremelského vládce Vladimira Putina, musíme se podívat hlouběji do historie SSSR, tedy předchůdce dnešního Ruska. Zjistíme, že od 20. let a pak dále za Stalinovy vlády ,,trpí" Rusko/SSSR jakousi paranoidní představou o kapitalistickém (západním) obklíčení. Tedy že  západní státy chtějí SSSR obklíčit a posléze zničit jeho existenci.

Tato paranoidní teorie a neustálý pocit obklíčení je v podstatě kontinuálním procesem, nabyl však jiné formy, nicméně obsah se v dnešních změněných geopolitických podmínkách vlastně nezměnil. Všimněme si toho, jak ruský prezident stále hovoří o obklíčení NATO, které chce údajně Rusko zničit. To je ovšem nesmysl, protože NATO nemá a nikdy nemělo vůči Rusku žádné útočné plány či úmysly. Proč by chtělo NATO a Západ Rusko zničit? K tomu není přece žádný důvod.

Nicméně Putinova paranoia, která je ,,zdědenou" po Stalinovi a dalších vysocích sovětských politických činitelích, bezprostředně ohrožuje (a také narušuje) bezpečnostní architekturu v Evropě, potažmo v celém světě. Putin se tak domnívá, že má legitimní právo se vymanit z tohoto obklíčení, které by bylo v budoucnu navíc podpořeno možným členstvím Ukrajiny v NATO, a zaútočit na suverénní zemi, kterou označuje jako rejdiště neonacistů a zkorumpované politické elity. To je ovšem jen záminka, pokud chce někdo provést útok proti jinému státu, vždy si nějakou najde.

Bohužel již výše zmiňovaný paranoidní pocit obklíčení způsobil (a ještě dozajista způsobí) kromě vysokých lidských a materiálních ztrát také humanitární katastrofu. Pokud paranoidní pocit obklíčení bude v mentálním nastavení mysli Putina a dalších vysokých politických a vojenských představitelů pokračovat, bude Rusko vždy bezpečnostní hrozbou pro své okolí, potažmo celý svět.

A ještě jednou zopakujme - nikdo nechce zničit Rusko, není k tomu žádný důvod, protože kdyby tomu tak opravdu bylo, vypukla by další světová válka, která by se již nevedla konvenčními prostředky, ale jadernými. Takový konflikt si samozřejmě nikdo nepřeje, ani Rusko, ani Západ. 

Tagy článku