Pýcha československého průmyslu a exportní hit. Kulomet vz. 26 používali Waffen SS. Britové zašli ještě dál

Pýcha československého průmyslu a exportní hit. Kulomet vz. 26 používali Waffen SS. Britové zašli ještě dál
Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin (CC BY-SA 4.0)|Popisek: kulomet vz. 26
06 / 08 / 2020, 10:00

Československé meziválečné kulomety patřily k vynikajícím zbraním, ale také úspěšným vývozním artiklům. Nejinak tomu bylo v případě lehkého kulometu vz. 26.

Když se řekne československý kulomet, mnoha odborníkům i laikům se vybaví buď těžký kulomet vz. 37, či lehký kulomet vz. 26, který byl vyvinut ve 20. letech. Postupně se z druhého jmenovaného stal jeden z nejzajímavějších exportních artiklů československého zbrojního průmyslu. Můžeme říct, že právě lehký kulomet vz. 26 československý zbrojní průmysl skutečně proslavil.

Vývoj zbraně začal ve 20. letech, když na něm pracoval geniální konstruktér Václav Holek ve firmě Praga. Představou bylo zkonstruovat lehký, snadno ovladatelný kulomet s velmi dobrou kadencí a dostřelem. Důležitým aspektem také byla snadná údržba zbraně. To vše později kulomet splňoval ,,vrchovatě“.

Vývoj vzduchem chlazeného kulometu byl poměrně rychlý a v polovině 20. let byla zbraň zavedena do výzbroje československé armády.

Kulomet, který používal náboje 7,92 mm Mauser, měl výměnnou hlaveň, kapacitu 20 nábojů, teoretickou kadenci 600 ran za minutu. Účinný dostřel zbraně byl 3 500 metrů. Po 200 ranách nepřetržité střelby bylo nutné hlaveň vyměnit.

Kulomet vz. 26 se pro jeho velmi dobré vlastnosti vyvážel do řady států světa. Předně se exportoval do států Malé dohody (Rumunsko, Jugoslávie), dále do Číny, Ekvádoru, Chile, Egypta, Španělska, Iráku či Guatemaly. Československo mělo k dispozici před vypuknutím druhé světové války přes 30 000 těchto kulometů.

Británie koupila licenci

Prostý nákup ovšem některým státům nestačil a přistoupily dokonce ke koupi licence. Pro své potřeby  pořídila licenci československého kulometu, který byl upraven jako ZGB 33, ale vycházel ze vzoru 26,  Velká Británie. Zde a v dalších zemích bitského impéria se hojně rozšířil. A samozřejmě nejen tam. Kulomet si ,,zabojoval" například na východní frontě, kde jej používaly německé jednotky Waffen SS, používal se jak v korejské, tak vietnamské válce, kde se rovněž osvědčil. Zbraň však našla uplatnění i v různých lokálních konfliktech po celém světě.

Právě proto, že se kulomet vz. 26 osvědčil a stal se ve své době vlajkovou lodí československého zbrojního průmyslu, stal se jeho nástupcem lehký kulomet vz. 30, jehož koncepce byla prakticky totožná. Vylepšený typ se stal rovněž úspěšným exportním artiklem, když jej používala například turecká či rumunská armáda. Můžeme tak říct, že kulomet vz. 26 se stal jednou z nejslavnějších a nejúspěšnějších československých zbraní, kterou v různých úpravách používala řada států po celém světě.

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku