Rakouského kancléře Dolfusse zavraždil fanatický nacista, původem z Čech. Jeho obhájcem byl Führer

Rakouského kancléře Dolfusse zavraždil fanatický nacista, původem z Čech. Jeho obhájcem byl Führer
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: Engelbert Dolfuss
22 / 10 / 2017, 11:00

Engelbert Dolfuss byl rakouským kancléřem, kterého v roce 1934 zavraždil Otto Planetta, fanatický příznivec nacismu a rodák z Vyškova.

Měl být nadějí pro Rakouska v ,,rozbouřených" 30. letech, život Engelberta Dolfusse však předčasně ukončil nacista, který se narodil českým rodičům. Engelbert Dollfuss byl křesťanský socialista a hluboce věřícím člověkem. 20. května 1932 byl po smrti svého předchůdce Ignaze Seipela pověřen sestavením koaliční vlády poté co podala demisi vláda jeho stranického kolegy Buresche, ve které působil jako ministr zemědělství. Dollfussova koalice měla v parlamentu křehkou většiny jednoho hlasu, navíc jeden z koaličních partnerů - Heimwehr, byl svými pravicově extremistickými postoji blíže k opozičním Velkoněmcům. Kromě toho působila v parlamentu silná sociálně demokratická opozice, která po odhalení tzv. svatogotthardské aféry vyvolala nepokoje nespokojeného dělnictva. 

psali jsme: Nacistický architekt smrti Hans Kammler: Spáchal sebevraždu v Československu?

Proto se kancléř Dollfuss rozhodl provést státní převrat na základě válečného tzv. zmocňovacího zákona z roku 1917. 15. března 1933 rozpustil parlament, poté nařídil odzbrojit Schutzbund - ozbrojenou dělnickou organizaci sociálních demokratů, zakázal KS Rakouska, zrušil svobodu tisku a shromažďování. Parlamentní ústavu nahradil 30. dubna totalitní ústavou podle italského korporativního vzoru.

Základem nového režimu ustanovil tzv. Vlasteneckou frontu, vytvořenou splynutím křesťanskosociální, německé nacionální strany a heimwehru. Zároveň byla 19. června zakázána činnost nacistické strany v Rakousku. Protože Schutzbund odmítl odevzdat zbraně, zahájil kancléř Dollfuss začátkem roku 1934 ostřelování jejich sídla - Karl-Marx-Hofu - polním dělostřelectvem. Ve Vídni, Linci a na jiných místech proběhly třídenní pouliční boje. Po potlačení odporu Dollfuss dovršil fašizaci Rakouska tím, že zakázal svobodné odbory, sociálně demokratickou stranu a všechny ostatní strany, které nebyly součástí Vlastenecké fronty. Značná část osob ohrožených perzekucí nalezla azyl v demokratickém Československu.

V zahraniční politice se Dollfuss orientoval na spolupráci s Itálií a Maďarskem, s nimiž v březnu 1934 podepsal tzv. římské protokoly o hospodářské i politické spolupráci. Velmi dobré vztahy pěstoval rovněž s Vatikánem. Politickému systému, který v Rakousku zavedl se začalo říkat austrofašismus.

psali jsme: Nacista, co nechtěl být oběšen, ale zastřelen. Göringovi dal nakonec smrtící ampuli kyanidu bývalý americký voják

Rakouští nacisté, se 25. července 1934 pokusili provést za pomoci Německa státní převrat. Došlo k ozbrojenému vystoupení ilegálních bojůvek SS v Korutanech a Štýrsku. Při pokusu o povstání ve Vídni byl ve svém paláci zavražděn nacistou Ottou Planetou i kancléř Dollfuss. Ten byl postřelen a nechán na místě bez jakékoliv pomoci. I když prosil nacisty, aby mu byl zavolán lékař a kněz, ti mu to znemožnili a autoritativní kancléř vykrvácel.

Připravený zásah německé armády ve prospěch pučistů však znemožnil postoj Mussolliniho, který přesunul k rakouským hranicím několik divizí. Policie poté puč v několika hodinách potlačila. Když západní mocnosti protestovaly proti tomuto pokusu o anšlus Rakouska, Německo svoji účast na celé akci popřelo. Kancléřem se stal dosavadní ministr spravedlnosti K. Schuschnigg.

S Planettou se konal zvláštní necelý týden po pokusu o nacistický puč vojenský soud, který probíhal velmi rychle. Ironií osudu je, že Planettu v procesu hájil advokát, který s ejmenoval dr. Erich Führer. Planetta byl shledán ze zločinů velezrady a vraždy a odsouzen k trestu smrti provazem. Ten byl vykonán následující den.

Zdroj: valka.cz

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace