Vzácné záběry Wittmannovova Tigeru v tankové bitvě u Kurska

Vzácné záběry Wittmannovova Tigeru v tankové bitvě u Kurska
Autor: Autor: Bundesarchiv, Bild 101I-554-0872-35 / Pirath, Helmuth / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5412588|Popisek: ilustračný obrázok
13 / 05 / 2018, 16:00

V tomto článku najdete zajímavé informace o tankovém esu Michaelovi Wittmannovi, legendárním tanku Tiger a hlavně vzácné bojové záběry z bitvy u Kurska.

Německé tankové eso Michael Wittmann si připsalo během největší tankové bitvy v dějinách celkem 30 tankových vítězství. Wittmann byl známý též pod přezdívkou ,,Černý baron''.

Michael Wittmann byl nejúspěšnější a asi i nejznámější tankový velitel druhé světové války. Jeho vojenská kariéra začala 30. října 1934, kdy se zapsal do německé armády, a byl zařazen do 19. pěšího pluku. U něho však vydržel jen dva roky a jako poddůstojník posléze odešel. 

5. dubna 1937 se připojil k elitní jednotce SS- Leibstandarte SS Adolf Hitler, kde absolvoval výcvik na vojenská obrněná vozidla. V roce 1939 už Witmann velel posádce Sd.Kfz 232, která bojovala v Polsku. Tam sa začal také psát jeho příběh. 

Witmann prokazoval v bojích svůj obrovský potenciál. Během války se dostal až na hodnost SS-Hauptsturmführer. Byl vyznamenaný řadou významných vyznamenání: Rytířským křížem Železného kříže s meči a dubovými ratolestmi., Železným křížem I. a II. třídy, Bulharským vyznamenáním za statečnost II.třídy s mečem a mnohými dalšími.

FOTO: Michael Witmann. Autor: Bundesarchiv, Bild 101I-299-1802-08 / Scheck / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 

Data povýšení Michaela Wittmanna:

SS-Mann - 1. duben 1937

SS-Sturmmann - 11. listopad 1937 

SS-Unterscharführer - 20. duben 1939 

SS-Oberscharführer - 9. listopad 1941 

SS-Untersturmführer - 21. prosinec, 1942

SS-Obersturmführer - 30. leden 1944

SS-Hauptsturmführer - 21. červen 1944 

Celkově bylo Wittmannovi přiznáno 138 zničených spojeneckých tanků, 132 protitankových děl a 118 jiných pancéřových vozidel či ostatní vojenské techniky. Witmann zemřel během bitvy během bitvy u Cintheaux 8. září 1944. I v této bitvě dokázal Wittmann zničit 27 nepřátelských vozidel.

Michael Wittmann velel tanku Tiger, který měl číslo 007.

VIDEO: Wittmannův Tiger v bitvě u Kurska

Tiger se stal nejslavnějším německým tankem ve druhé světové válce. Jeho název stále vyslovují veteráni s patřičným respektem. Tiger byl perfektně pancéřovaný i vyzbrojený. Výzbroj tvořil kanón raže 88 mm a dva kulomety MG 34, dále 6 zadymovacích granátů a 5 vrhačů šrapnelových min. Pancíř byl hrubý 25-100 mm podle místa. Přední stěna byla paradoxně najvíc pancéřovaná, pancíř zde dosáhl tloušťky až 100 mm. Tiger vážil 56 tun a jeho posádku tvořilo 5 mužů.

Jednou z jeho mála nevýhod byla poměrně nízká rychlost, která dosahovala maximálně 38km/hod., což  bylo o 17 km/hod. méně než u jeho ruského rivala, tanku T34/85. Další nevýhodu představovala především obrovská spotřeba paliva. Na 100 km v terénu spotřeboval Tiger  i 550 litrů.

Celkově bylo vyrobených jen 1354 kusů, i přes jeho nízký počet na bojištích se stal tento tank skutečným postrachem pro nepřátele.

VIDEO: Tiger Tank

Zdroje: Wikipedia, YouTube, Valka.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace