Ray Holmes – pilot RAF, který taranoval německý bombardér, aby ochránil Buckinghamský palác

Ray Holmes – pilot RAF, který taranoval německý bombardér, aby ochránil Buckinghamský palác
Popisek: Ilustrační obrázek Do 17
19 / 09 / 2019, 13:00

Příběh pilota Ray Towerse Holmese, který poblíž Buckinghamského paláce taranoval německý bombardér Dornier 17, se stal jednou z nejslavnějších událostí RAF během Bitvy o Británii.

Ray Holmes nastoupil k RAF v roce 1936, kdy jako padesátý pátý muž nastoupil k jednotce Royal Air Force Volunteer Reserve. Od svých kamarádů u jednotky získal přezdívku „Arty“ z iniciál jeho jména R.T.

V době bitvy o Británii byl již Ray Holmes zkušeným pilotem a měl hodnost seržanta. V onen osudný den 15. září 1940 letěl s kolegy z 504. perutě, aby zachytili německý útok na Londýn. Tento den bývá považován za vyvrcholení bitvy o Británii.

Německý bombardér Dornier Do 17 přezdívaný podle svého trupu tužka tvořil základ bombardovacího letectva Luftwaffe a prošel si již boji ve Španělsku v Legii Condor. Onen Do 17 z Kampfgeschwader 76, který Ray Holmes nakonec dostal mířil na Londýn z Francie a zatím se mu dařilo se vyhnout nepřátelským stíhačkám, Jeden z motorů ale přestal fungovat a Dornier odpadl od hlavních útočících sil. Poblíž Battersea byl napaden stroji Hurricane z československé 310. perutě. Poté dva členové posádky vyskočili na padácích.

V ten okamžik se na scéně objevuje Ray Holmes, kterému se během útoku na Do 17 zasekly kulomety, a tak do německého stroje narazil, aby zabránil již poškozenému stroji jen s pilotem pokračovat v letu. Ray si podle svých slov v ten okamžik vůbec neuvědomil, že Dornier je stejně silný jako jeho Hurricane, naopak se mu zdálo, že tenký ocas nepřátelského letadla musí jednoduše proříznout a že jeho Hurricane náraz vydrží. Trochu se ale přepočítal a svým útokem urazil půlku Dornieru. Kus německého nájezdníka spadl do stanice Victoria. Rayův Hurricane byl útokem zničen a samotný pilot se jen tak tak zachránil.

Dornier se řítí k zemi

Pilot Dornieru Feldwebel Robert Zehbe se zachránil, ale později zemřel na zranění utrpěná během útoku. Pozorovatel Unteroffizier Hans Goschenhofer a střelec Unteroffizier Gustav Hobel, při nehodě stroje zahynuli. Zachránili se jen radiotechnik Gefreiter Ludwig Armbruster a letový inženýr Unteroffizier Leo Hammermeister, kteří z letounu vyskočili již dřív.

Britským tiskem byl Ray označen jako hrdina, který zachránil Buckinghamský palác, po válce se stal královským poslem, novinářem a umírá ve věku 90 let roku 2005.

Rok před svým úmrtím se shledal se svým věrným strojem, když v roce 2004 byly nalezeny zbytky jeho Hurricanu.

Zdroj: warhistoryonline.com, WikiMili

 

Tagy článku