Reagan, CIA a gigantický výbuchu sovětského plynovodu

Reagan, CIA a gigantický výbuchu sovětského plynovodu
Autor fotografie: Pixabay, Free for commercial use|Popisek: Ilustrační fotografie
16 / 09 / 2023, 15:00

První SCADA útok na infrastrukturu nepřítele zinscenovali Američané proti SSSR. SCADA neboli Supervisory Control And Data Acquisition je termín používaný pro systémy, které kontrolují fyzická zařízení například v elektrárnách, ropovodech či veřejných zařízeních. Útok na takový systém může způsobit nedozírné škody.

V lednu 1982 prezident Ronald Reagan schválil plán CIA na sabotáž ekonomiky Sovětského svazu prostřednictvím tajných transferů technologií, které obsahovaly skryté poruchy, včetně softwaru, který později spustil obrovskou explozi v sibiřském plynovodu.

Komunistický SSSR a jeho satelity v 80. letech minulého století výrazně ztrácely ve výpočetní technice. Řešilo se to jak nákupy, tak v případě snahy získat moderní systémy jak hardwarové tak softwarové, na které se vztahoval zákaz vývozu jednoduše krádeží. To byl i případ stavby Transsibiřského ropovodu, který měl přivádět plyn z Urengoje až do Užhorodu, kde se napojil na evropskou soustavu. Roční kapacita 32 miliard m3 plynu byla tak obrovská, že bylo zapotřebí speciálního informačního systému SCADA, který měl řídit 40 přečerpávacích stanic.

Thomas C. Reed, bývalý tajemník letectva, který v té době sloužil v Národní bezpečnostní radě, popisuje epizodu v knize „At the Abyss: An Insider's History of the Cold War“, vydanou vydavatelstvím Ballantine Books. Reed píše, že exploze potrubí plynovodu byla jen jedním z příkladů „ekonomické války“ proti Sovětskému svazu, kterou CIA vedla pod vedením ředitele Williama J. Caseyho během posledních let studené války.

V té době se Spojené státy pokoušely přesvědčit západní Evropu, aby řekla ne dovozu sovětského zemního plynu. Objevily se také známky toho, že se Sověti pokoušeli ukrást širokou škálu západních technologií. Pak agent KGB, který přešel na stranu Západu odhalil konkrétní nákupní seznam a CIA podstrčila vadný software Sovětům tak, aby ho neodhalili.

„Aby došlo k narušení sovětských dodávek plynu, jeho příjmů v tvrdé měně ze Západu a vnitřní ekonomiky, byl potrubní software, který měl pohánět čerpadla, turbíny a ventily, naprogramován tak, aby se po určitém časovém intervalu zhroutil, resetoval otáčky čerpadla a nastavení ventilů, abyste vytvořili tlaky daleko vyšší, než které jsou přijatelné pro potrubní spoje a svary,“ píše Reed.

„Výsledkem byl nejmonumentálnější nejaderný výbuch a požár, jaký kdy byl z vesmíru viděn,“ vzpomíná a dodává, že explozi zachytily americké satelity. Reed uvádí, že k výbuchu došlo v létě 1982.

"I když nedošlo k žádným fyzickým obětem výbuchu potrubí, došlo k významným škodám na sovětském hospodářství," píše. "Jeho konečný bankrot, nikoli krvavá bitva nebo jaderná výměna, je to, co přivedlo studenou válku ke konci. Časem Sověti pochopili, že kradli falešné technologie, ale co měli teď dělat? Každá buňka sovětského gigantu mohla být infikována. Neměli žádný způsob, jak zjistit, které zařízení je zdravé, které falešné. Všechno bylo podezřelé, což byl zamýšlený konec celé operace."

Reed řekl, že získal souhlas CIA ke zveřejnění podrobností o operaci. CIA se dozvěděla o plném rozsahu snahy KGB získat západní technologie v rámci zpravodajské operace známé jako Farewell Dossier. Části operace byly zveřejněny již dříve, včetně článku z roku 1996 ve Studies in Intelligence, časopise CIA. Dokument napsal Gus W. Weiss, odborník na technologii a zpravodajství, který se podílel na vymýšlení plánu na zaslání vadných materiálů a sloužil s Reedem v Radě národní bezpečnosti. Weiss zemřel 25. listopadu 2003 ve věku 72 let.

Podle Weissova článku a Reedovy knihy sovětské úřady v roce 1970 zřídily novou sekci KGB, známou jako ředitelství T, aby zajistila produkty západního výzkumu a vývoje pro tak potřebnou technologii. Operační tým ředitelství T, který měl ukrást technologii, byl známý jako X. Jeho špioni byli často členyi sovětských delegací do Spojených států. Během jedné návštěvy továrny Boeing si „sovětský host nanesl lepidlo na své boty, aby získal vzorky kovů,“ připomněl Weiss ve svém článku.

Na ekonomickém summitu v Ottawě v červenci 1981 francouzský prezident Francois Mitterrand řekl Reaganovi, že francouzská rozvědka získala služby agenta, kterému říkali „Sbohem“, plukovníka Vladimíra Vetrova, 53letého inženýra, který byl přidělen k vyhodnocení zpravodajských informací shromážděných ředitelstvím T.

Vetrov, který poskytoval své služby Západu z ideologických důvodů, vyfotografoval a dodal 4 000 dokumentů o programu. Dokumenty odhalily jména více než 200 důstojníků oddělení X po celém světě a ukázaly, jak Sověti prováděli rozsáhlé úsilí o krádež západní technologie.

„Reagan projevil velký zájem o Mitterrandova odhalení a byl vděčný za jeho nabídku zpřístupnit materiál americké administrativě,“ píše Reed. Dokumenty dorazily do CIA v srpnu 1981. "Okamžitě to vyvolalo bouři," říká Reed v knize. "Složky byly neuvěřitelně explicitní. Uváděly rozsah sovětského pronikání do amerických a dalších západních laboratoří, továren a vládních agentur."

"Čtení materiálu způsobilo, že se mé nejhorší noční můry staly skutečností," vzpomínal Weiss. Dokumenty ukázaly, že Sověti ukradli cenná data o radaru, počítačích, obráběcích strojích a polovodičích.

Součástí dokumnetů byl nákupní seznam budoucích sovětských priorit. V lednu 1982 Weiss řekl, že navrhl Caseymu program, jak podsunout Sovětům technologii, která bude chvíli fungovat a pak selže.

CIA přidá extra přísady k softwaru a hardwaru na nákupním seznamu KGB. „Reagan přijal plán nadšeně,“ píše Reed.

Některé podrobnosti o chybné technologii byly uvedeny v Aviation Week and Space Technology v roce 1986 a v knize Petera Schweizera z roku 1995 „Vítězství: Tajná strategie Reaganovy administrativy, která urychlila kolaps Sovětského svazu“.

Sabotáž plynovodu byla v té době byla přísně střeženým tajemstvím. Když potrubí explodovalo, píše Reed, první zprávy vyvolaly obavy i v americké armádě a v Bílém domě. "NORAD se obával vzletu rakety z místa, kde nebylo známo, že by se nacházely nějaké rakety," řekl s odkazem na severoamerické velitelství protivzdušné obrany. "Nebo to možná byla detonace malého jaderného zařízení." Satelity však nezachytily žádné známky jaderného výbuchu.

Role, kterou Reagan a Spojené státy sehrály při rozpadu Sovětského svazu, je stále předmětem intenzivních debat. Někteří tvrdí, že klíčovým faktorem byla americká politika – Reaganovo zbrojení, Reaganův navrhovaný systém protiraketové obrany, konfrontace se Sověty v regionálních konfliktech a rychlý pokrok amerických špičkových technologií. Jiní však říkají, že důležitější byly vnitřní sovětské faktory, včetně ekonomického úpadku a revoluční politiky prezidenta Michaila Gorbačova, tzv. glasnosť a perestrojka.

Vetrovovu zradu KGB odhalila a v roce 1983 byl popraven.


Zdroj: Washington Post, Fortinet

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.