Řecký oheň byzantských císařů spálil arabské i ruské nájezdníky

Řecký oheň byzantských císařů spálil arabské i ruské nájezdníky
Autor: Public domain|Popisek: Ilustrační obrázek
03 / 06 / 2019, 13:00

Řecký oheň - vynález, díky kterému Východořímská říše vydržela přežít o téměř 1000 let méně šťastnou říši Západořímskou a vzdorovala nájezdům muslimů i křesťanů.

Směs na ropné bázi zahrnovala podle dostupných údajů i další látky jako byla smůla, síra, dřevěné uhlí a později i ledek a terpentýn. Podle jedné verze byl vynalezen za vlády Konstantina IV. Pogonatuse (668-685 n.l.) řecky mluvícím židovským uprchlíkem, mechanikem Kallinikosem. Ten uprchl ze syrské Heliopole, kterou dobyli Arabové a v roce 673 n.l. věnoval jeho složení byzantinskému císaři. Složení řeckého ohně bylo přísně střeženým tajemstvím po několik staletí. Byl použit na spálení arabské flotily, která zaútočila na Konstantinopol v roce 673 n.l. 

V roce 717 n.l. císař Leo III. odvrátil pomocí této látky útok Arabů. V letech 941 a 1043 se o efektivitě této zbraně přesvědčili ruští panovníci z rodu Rurikovců, kdy druhý útok proti Byzantské říši si vyžádal podle historických pramenů až 1 000 lodí ruské flotily. Řecký oheň, který se při styku s vodou vznítil, byl proti tehdejším dřevěným lodím používán velmi efektivně a s katastrofickými následky.

psali jsme: Před 1605 lety padnul Řím. Dobyli ho Vizigóti

Zbraň to byla natolik hrozivá, že na druhém Lateránském koncilu v roce 1139 bylo její použití zakázáno 18. kánonem, ve kterém se praví: „Zcela nenávidíme a zakazujeme pod autoritou Boha a požehnaných apoštolů Petra a Pavla, hrozný, zničující a nebezpečný zločin žhářství.“

Koncil zakázal použití ohně pro „zranění lidí Boha“ a ten kdo by ho použil, měl být exkomunikován a zbaven práva na křesťanský pohřeb. Drobnou vadou na kráse závěrů koncilu ale bylo to, že se tento přísný zákaz vztahoval pouze na domácí zločiny. Pálení domů a měst nepřátel v čase války zločinem nebylo.

psali jsme: Kožené sandály, koupací dřeváky, ale i meče z doby starého Říma. Slavný Hadriánův val vydal své tajemství

Tajemství výroby řeckého ohně ale nakonec uniklo a jeho výrobu ovládli také islámské armády, o čemž se přesvědčili křesťanští rytíři za druhé křížové výpravy, kdy se střetli se speciálními islámskými jednotkami oblečenými do proti-ohňových ochranných obleků. Ty byly vyzbrojeny plamenomety s řeckým ohněm 

V roce 1453 již zbraně na ropné bázi používaly i osmanské jednotky, které dobyly Konstantinopol. Poté již řecký oheň díky nástupu palných zbraní ztrácel svůj význam a tajemství přesného složení bylo ztraceno. Podle dcery císaře Alexia I., Anny, se slavný řecký oheň skládal ze síry, smůly a tekutiny z neznámé dřeviny.

 

Zdroj: Encyklopedia Brittanica, GILLESPIE, Alexander. A History of the Laws of War: Volume 2: The Customs and Laws of War with Regards to Civilians in Times of Conflict

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace