Re-enactment 2. světové války: Zimní bitva - Budapest 1945

Re-enactment 2. světové války: Zimní bitva - Budapest 1945
28 / 01 / 2019, 16:00

Po sobotní akci "Čerkasko-korsuňský kotel, karta se obrací" ve Skalicích nad Svitavou proběhne tuto sobotu 2. února další vojensko-historická akce zaměřená na události východní fronty druhé světové války. Tentokrát půjde o "Zimní bitvu" Army Parku Ořechov u Brna na téma budapešťské operace ze zimy 1944/1945.

V loňském roce byla na programu Bitva u Kamence Podolského (Ukrajina, únor 1944), a i v předchozích ročnících se Army Park zaměřoval na události východní fronty; jejímu tématu, a období následujících desetiletí do roku 1989, je ostatně věnováno také vojenské muzeum, a které nabízí seznámení se s ručními zbraněmi, výstrojí, a těžkou vojenskou technikou, která je udržovaná a provozuschopná a zapojovaná do ukázek.

Program akce slibuje přes dvě stovky vojáků v dobových uniformách, členů klubů vojenské historie z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska, dobovou vojenskou techniku včetně tanku T-34, a bitevní ukázku doplněnou pyrotechnickými efekty. Areál Army Parku bude otevřen od 10 hodin, hodinová bitevní ukázka bude zahájena ve 14 hodin.

Obléhání Budapešti sovětskou a rumunskou armádou trvalo mezi 24. prosincem 1944 a 13. únorem 1945 padesát dní a vybralo si mezi obyvateli města daň v podobě 38 tisíc obětí, obdobný počet následně v pracovních a zajateckých táborech. Bylo vyvrcholením operace zahájené proti německým a maďarským armádám na konci října 1944, a mj. důsledkem německé okupace Maďarska, čímž Hitler zmařil maďarské snahy o vystoupení z války proti SSSR. Městu velel generál SS Pfeffer-Wildenbruch (1888-1971), velitel IX. horského sboru SS. Jeho protivníkem byl maršál Malinovskij (1898-1967) v čele 2. a 3. ukrajinského frontu. Odrazil několik německých pokusů o vyproštění města, a za cenu dosahující 350 tisíc padlých, zraněných a zajatých město dobyl, čímž si uvolnil cestu dále na západ, mj. na území Československa, a k osvobození Brna.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace