Re-enactment - první vojensko-historické akce roku 2019

Re-enactment - první vojensko-historické akce roku 2019
Autor fotografie: fb Zimní bitva Podbořany 2019|Popisek: Podbořany 2016
21 / 01 / 2019, 18:00

S novým rokem začíná nová sezóna vzpomínkových a vojensko-historických akcí, jimž se souhrnně říká "re-enactment"; i letos vás budeme upozorňovat na zajímavé programy, které jsou připravovány napříč historickými obdobími, a budeme vás seznamovat s kluby vojenské historie, jejich činností, jejich přístupy a motivacemi. O nadcházejícím víkendu proběhnou dvě z prvních: každoroční středověká "Zimní bitva Podbořany 2019" a akce na motivy východní fronty druhé světové války nazvaná "Čerkasko-korsuňský kotel, karta se obrací" (ve Skalici nad Svitavou)

Podbořany leží v severozápadních Čechách nedaleko Žatce; bitva proběhne za místním koupalištěm. Pořadatelé zvou: "Po zničující bitvě dvou mocných vládců panství, přichází do kraje zdejšího mor a s ním i zhmotnělá smrt. Vymírají celé vesnice, zoufalí lidé hledají vinu v kouzlech čarodějnic. V hlubokých bažinách je však tvrz s vesnicí, které se černá smrt vyhýbá. Moudrý opat tedy vyšle své věrné rytíře, aby přišli té záhadě na kloub a pomohli vyhnat smrtku z tohoto panství. Pokud chcete vědět jak celý příběh dopadne, tak tak přijďte 26. ledna 2019 na 24. ročník Zimní bitvy do Podbořan."

Zimní bitva Podbořany 2019

Příběh začne úderem 15. hodiny odpolední. Předcházet mu bude od 10 hodin průvod účastníků městem a ve 13 hodin nácvik bitvy. Na místě bude jako vždy dobové tržiště a ukázky řemesel.

fb Čerkasko - korsuňský kotel, karta se obrací

Klub vojenské historie Markland z.s. a spřátelené kluby vojenské historie společně uspořádají ve Skalici nad Svitavou rekonstrukci bitvy z druhé světové války. Bude se jednat o jednu z nejdůležitějších bitev na východní frontě, tentokrát z období ledna roku 1944 s názvem Čerkasko - korsuňský kotel, karta se obrací. Byla to další z řady obrovských krveprolití na východní frontě. Historikové tuto operaci překřtili na Stalingrad na Dněpru.

Co uvidíte:

  • reálně předvedenou více než hodinu trvající bitvu plnou zvratů a manévrů
  • množství pyrotechnických efektů
  • originální druhoválečnou  bojovou techniku a zbraně přímo v akci
  • celou ukázkou vás provede odborný výklad  konferenciéra
  • před i po bitvě možnost prohlédnou dobové ležení, zbraně i techniku
  • ochutnávka dobové vojenské kuchyně
  • více než stovka účinkujících v dobových uniformách

 

Tagy článku