Neúspěšný úspěch operace Anthropoid: Heydrich přežil, ale ne na dlouho

Neúspěšný úspěch operace Anthropoid: Heydrich přežil, ale ne na dlouho
Autor fotografie: Bundesarchiv, Bild 152-50-10 / Friedrich Franz Bauer / CC-BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons|Popisek: Reinhard Heydrich
10 / 09 / 2024, 11:00

Bylo těsně po 9 ranní dne 27. května roku 1942 a z honosné vily v Panenských Břežanech vyjel automobil Mercedes-Benz W142. Ve voze seděl zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, jedoucí na Pražský hrad. Těžko mohl čekat, že padne do léčky plánované Operace Anthropoid.

V září 1941 byl Heydrich jmenován zastupujícím říšským protektorem, čímž nahradil Konstantina von Neuratha. Podle Heydrichova názoru byl von Neurath příliš ,,měkký" ve svém přístupu k vládnutí Čechům, což způsobilo nárůst protiněmeckých nálad a související posilování protiněmeckého odporu. V roli zastupujícího říšského protektora usiloval Heydrich o nastolení tvrdých opatření proti československému odboji a dodržení výrobních kvót české výroby motorů a zbraní, které byly nezbytné pro německé válečné úsilí.

Rudolf Hess, Himmler, Philipp Bouhler, Fritz Todt a Heydrich naslouchají Konradu Meyerovi na výstavě Generalplan Ost, 20. března 1941.

Atentát na Heydricha - Operace Anthropoid začala ve Velké Británii

 

V Londýně byla československá exilová vláda rozhodnuta Heydricha zlikvidovat. Příprava operace Anthropoid začala v říjnu 1941, kdy asi dvě desítky exilových českých vojáků sídlících v Británii bylo vycvičeno na speciální mise britským Special Operations Executive (SOE). K provedení atentátu byli vybráni Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Trénink zahrnoval dovednosti potřebné k provedení atentátu, jako byly útoky na jedoucí vozidla a manipulace s výbušninami. Komplikace s provedením operace Anthropoid však nastaly již při jejich nasazení do Protektorátu. Gabčík při přistání špatně došlápl a zranil si nohu, což výrazně zkomplikovalo další fázi operace. Přesto byl schopen se pohybovat a po vyšetření, při kterém mu jeho známý lékař zafixoval nohu sádrovým obvazem, mohli oba pokračovat ve své misi.

Finále operace Anthropoid se odehrálo dne 27. května 1942, kdy Heydrich jel jako každý den z domova v Panenských Brežanech na Pražský hrad v otevřené limuzíně, když před auto skočil Jozef Gabčík. Český parašutista byl vyzbrojen samopalem Sten, ale když zmáčkl spoušť, zbraň se zasekla. Heydrich nařídil nesmyslně svému řidiči, aby zastavil auto, a vytáhl pistoli, aby atentátníka zabil. V tuto chvíli Jan Kubiš hodil bombu směrem k autu. Bomba explodovala poblíž Heydrichova auta, což Heydricha zranilo, ale nezabilo.

Heydrich v nemocnici po atentátu operace Anthropoid

 

Přihlížející, kteří byli svědky operace Anthropoid, zastavili projíždějící dodávku, která Heydricha přivezla do nemocnice na Bulovce. Rentgen lékařům prozradil rozsah Heydrichových zranění. Kov z výbuchu roztříštil Heydrichovo žebro, prorazil mu žaludek a vrazil kousky drátu a koňské žíně z plsti polštáře auta do sleziny. Jedna plíce mu nefungovalaI přes úspěšnou operaci a odstranění kovu z Heydrichova břicha vyšlo najevo, že Heydrichovy rány byly silně infikovány. Němečtí chirurgové poškozenou slezinu Heydrichovi vyjmuli. Přesto, nebo právě proto však nakonec 2. června 1942 Heydrich ztratil vědomí a upadl do kómatu. Zemřel 4. června 1942.

Operaci prováděli profesor Walter Dick, přednosta chirurgie na Bulovce, profesor Josef Hohlbaum, přednosta německé univerzitní chirurgické kliniky na Karlově náměstí, a doktor Alois Honěk, chirurg narkotizér. Heydrichova pitva potvrdila, že příčinou jeho smrti byla sepse, tedy extrémní reakce lidského těla na infekci. Heydrichovy rány se infikovaly, protože obsahovaly kousky koňských žíní z čalounění jeho mercedesu. Adolf Hitler Reinhardovi Heydrichovi zorganizoval dva velké pohřby, jeden byl v Praze a druhý hostil Berlín. V soukromí se však nad Heydrichovou hloupostí rozčiloval a označil Heydricha za idiota, protože odmítl cestovat s bodyguardem, a že nepovolil pancéřování svého auta.

Heydrichův pohřeb

 

Údálosti po smrti Heydricha a operaci Anthropoid

 

Následky Heydrichovy smrti byly pro český národ katastrofální. Proti Čechům se jako odveta za Heydrichovu smrt spustila vlna teroru. Okamžitě po atentátu nařídil Himmler tvrdé represálie, které vedl Karl Hermann Frank. V rámci snahy nacistů vystopovat strůjce operace byly tisíce Čechů zatčeny a stovky z nich následně popraveny. Nejbrutálnější odpovědí na Heydrichovu smrt byly masakry, kdy nacisté zlikvidovali obec Lidice a Ležáky. Celé vesnice byly vypáleny, muži popraveni, ženy a děti deportovány do koncentračních táborů. Tento akt brutálního teroru měl za cíl nejen potrestat atentátníky, ale také zastrašit české obyvatelstvo a utlumit jakékoli další snahy o odpor vůči německé okupaci.


 

Okolo smrti Heydricha se vyrojily i spiklenecké teorie, že za zabitím stojí jeho nacističtí konkurenti v boji o moc Wilhelm Canaris nebo Heinrich Himmler, kteří údajně nařídili nekvalitní léčbu. Pitevní protokol Heydricha nalezený až po roce 2000 ale ukazuje, že Walter Dick dělal vše proto, aby Heydricha zachránil. Heydrich, kterého Hitler přezdíval Muž se železným srdcem, byl pohřben v Berlíně, kde byl jeho hrob po válce srovnán se zemí a anonymizován. Přesto jeho poloha byla vyzrazena a v roce 2019 se pokusil jeho ostatky někdo vyzvednout na Hřbitově invalidů, kde je uložen.

Zdroj: www.army.czradiozurnal.rozhlas.czmzv.gov.cz

Tagy článku

-->