Reinhard Heydrich – esesák, který přežil atentát, ale zemřel kvůli koňské žíni

Reinhard Heydrich – esesák, který přežil atentát, ale zemřel kvůli koňské žíni
Autor fotografie: By Bundesarchiv, Bild 152-50-10 / Friedrich Franz Bauer / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5338498|Popisek: Reinhard Heydrich
19 / 11 / 2021, 10:00

Reinhard Heydrich byl šéfem Hlavního úřadu říšské bezpečnosti, který dohlížel na gestapo, Kriminalpolizei (Kripo) a Sicherheitsdienst (SD) a byl jedním z hlavních strůjců holocaustu, jenž měl za následek vyvraždění více než šesti milionů lidí. Heydrich měl kvůli svému přesvědčení a prominentnímu postavení mnoho nepřátel.

V září 1941 byl Heydrich jmenován zastupujícím říšským protektorem, kdy nahradil Konstantina von Neuratha. Podle Heydrichova názoru byl von Neurath příliš ,,měkký" ve svém přístupu k vládnutí Čechům, což způsobilo nárůst protiněmeckých nálad, a tím posiloval protiněmecký odpor.

V roli zastupujícího říšského protektora usiloval Heydrich o nastolení tvrdýchopatření proti německému odporu a o dodržení výrobních kvót české výroby motorů a zbraní, které byly nezbytné pro německé válečné úsilí.

V Londýně byla československá exilová vláda rozhodnuta Heydricha zlikvidovat. Příprava operace Anthropoid začala v říjnu 1941, kdy asi dvě desítky exilových českých vojáků sídlících v Británii vycvičil britský Special Operations Executive (SOE). Nakonec byli k provedení atentátu vybráni Jozef Gabčík a Jan Kubiš.

27. května 1942 Heydrich jel jako každý den z domova v Panenských Brežanech na Pražský hrad v otevřené limuzíně, když před auto skočil Jozef Gabčík. Gabčík byl vyzbrojen samopalem Sten, ale když zmáčkl spoušť, zbraň se zasekla. Heydrich nařídil nesmyslně svému řidiči, aby zastavil auto, a vytáhl pistoli, aby atentátníka zabil. V tuto chvíli Jan Kubiš hodil bombu směrem k autu. Bomba explodovala poblíž Heydrichova auta, což Heydricha zranilo, ale nezabilo.

Přihlížející, kteří byli svědky tohoto pokusu o atentát, zastavili projíždějící dodávku, která Heydricha přivezla do nemocnice na Bulovce. Rentgen lékařům prozradil rozsah Heydrichových zranění – kov z výbuchu roztříštil Heydrichovo žebro, prorazil mu žaludek a vrazil kousky drátu a koňské žíně z plsti polštáře auta do sleziny. Jedna plíce mu nefungovala.

I přes úspěšnou operaci a odstranění kovu z Heydrichova břicha vyšlo najevo, že Heydrichovy rány byly silně infikovány. Němečtí chirurgové poškozenou slezinu Heydrichovi vyjmuli. Přesto, nebo právě proto 2. června 1942 Heydrich ztratil vědomí a upadl do kómatu. Zemřel 4. června 1942.

Operaci prováděli profesor Walter Dick, přednosta chirurgie na Bulovce, profesor Josef Hohlbaum, přednosta německé univerzitní chirurgické kliniky na Karlově náměstí, a doktor Alois Honěk, chirurg narkotizér.

Heydrichova pitva potvrdila, že příčinou jeho smrti byla sepse, tedy extrémní reakce lidského těla na infekci. Heydrichovy rány se infikovaly, protože obsahovaly kousky koňských žíní z čalounění jeho mercedesu.

Proti Čechům se jako odveta za Heydrichovu smrt spustila vlna teroru. Adolf Hitler Reinhardovi Heydrichovi zorganizoval dva velké pohřby, jeden v Praze a jeden v Berlíně. V soukromí se však nad Heydrichovou hloupostí rozčiloval a označil Heydricha za idiota, protože odmítl cestovat s bodyguardem, a že nepovolil pancéřování svého auta.

Okolo smrti Heydricha se vyrojily i spiklenecké teorie, že za smrtí stojí jeho nacističtí konkurenti v boji o moc Wilhelm Canaris nebo Heinrich Himmler, kteří údajně nařídili nekvalitní léčbu. Pitevní protokol Heydricha nalezený až po roce 2000 ale ukazuje, že Walter Dick dělal vše proto, aby Heydricha zachránil.

Heydrich, kterého Hitler přezdíval Muž se železným srdcem, byl pohřben v Berlíně, kde byl jeho hrob po válce srovnán se zemí a anonymizován. Přesto jeho poloha byla vyzrazena a v roce 2019 se pokusil jeho ostatky někdo vyzvednout na Hřbitově invalidů, kde je uložen.

Zdroj: Warhistoryonline.com, bbc.com, dw.com

Tagy článku