Revolucionář s krvavýma rukama. Che Guevara byl popraven 9. 10. 1967

Revolucionář s krvavýma rukama. Che Guevara byl popraven 9. 10. 1967
Autor fotografie: By Brigante mandrogno (Own work) CC BY-SA 4.0 |Popisek: Revolucionář, ministr financí a vrah
09 / 10 / 2019, 13:00

Profesionální revolucionář a vůdce guerilly Che Guevara byl popraven 9. 10. 1967 bolivijskou armádou. Bolivijská armáda podporovaná USA zajala Che Guevaru během bojů 8.10. a poprava se udála hned následující den.

Popravený Che

Ruce byly odříznuty na důkaz jeho smrti a tělo bylo pohřbeno v neoznačeném hrobě. V roce 1997 byly ostatky Guevary nalezeny a poslány zpět na Kubu, kde byly pohřbeny za účasti Fidela Astra a tisíců Kubánců.

Ernesto Rafael Guevara de la Serna (oficiálně 14. června 1928, Rosario, Argentina – 9. října 1967, La Higuera, Bolívie), běžně přezdívaný Che Guevara nebo el Che, byl marxistický revolucionář a vůdce kubánských gueril. Původně vystudoval v Argentině lékařství. Otec, architekt Ernesto Guevara Lynch, byl irského a španělského původu, matka Celia de la Serna y Llosa pocházela ze španělské rodiny.

Mezi jeho nejznámější výroky patří ten, který pronesl na zasedání OSN: "Ano, popravovali jsme, popravujeme a budeme popravovat" ("Sí, hemos fusilado, fusilamos y seguiremos fusilando...").

Muž s rukama od krve, byl popraven na rozkaz bolivijského prezidenta René Barrientose vojákem Mario Teránem a to i přes nesouhlas USA, které chtěly Che Guevaru vyslýchat.

 

Zdroj: History.com

Tagy článku