Richard Marcinko: Slovenská legenda zvláštních operací, která zúčtovala s Vietcongem

Richard Marcinko: Slovenská legenda zvláštních operací, která zúčtovala s Vietcongem
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Richard Marcinko (vpravo)
31 / 10 / 2023, 15:00

25. prosince 2021 zemřel ve věku 81 let Richard Marcinko, přezdívaný ,,Demolition Dick". Tento Američan slovenského původu, k němuž se hrdě hlásil, je jedním ze zakladatelů elitního protiteroristického útvaru SEAL Team Six.

81 let života vyměřil osud Richardovi Marcinkovi, který se stal legendou a nejvýraznější tváří elitního protiteroristického útvaru SEAL Team Six. Marcinko trávil dětství v americké Pensylvánii, kam se rodina ze Slovenska odstěhovala, aby zde poznala lepší život než ve své původní vlasti. Marcinko byl pro svou problematickou povahu vyhozen ze střední školy, a tak zkusil štěstí u námořní pěchoty, kam jej ale nevzali, protože neměl ukončené vzdělání.

Další zastávkou tak mělo být americké námořnictvo, kam byl přijat, a kde byl zařazen k radistům. Nicméně tato pozice neuspokojovala Marcinkovy ambice, proto se poohlédl jinde - u žabích mužů, podvodního demoličního týmu (Underwater Demolition Team - UDT), kterému rozhodně nebyla cizí nebezpečná akce. Té si posléze Marcinko užil do sytosti. Rodák ze Slovenska se však věnoval i studiu a podařilo se mu dokončit jednak střední, a pak i vysokou školu. U podvodní demoliční čety si vedl nebývale dobře a v očích svých nadřízených stoupal stále výše.

Jeho další kroky posléze vedly do SEAL Team 2. To se psal rok 1966 a v té době již zuřila vietnamská válka. Marcinka však zakrátko čekala zatěžkávací zkouška v džunglích. Tam se dostal v lednu 1967, kdy již byl v pozici velitele čety Seal Team 2. Do historie vstoupila především troufalá akce na ostrově Ilo Ilo, kde operovali příslušníci nepřátelského Vietcongu. Marcinko a jeho tým provedl nájezd na tento ostrov, kde ,,zúčtoval" s mnoha příslušníky této organizace. Během akce bylo rovněž potopeno několik lodí Vietcongu a jeho síly tak hmatatelně oslabeny.

Zajatci Vietcongu

Marcinkovy vietnamské úspěchy si tak vysloužily vypsání odměny na jeho hlavu a dostat ji mohl ten, kdo spolehlivě mohl prokázat, že zabil tohoto velitele Seal Team 2. Během ofenzivy TET v roce 1968 nařídil Marcinko svému týmu, aby asistoval zvláštním americkým jednotkám v boji v Châu Đốc. To, co se zdálo původně být pouliční přestřelkou, se zakrátko zvrtlo v záchranu zdravotnického personálu a učitelů, kteří byli uvězněni v místním kostele a nemocnici.

Po vietnamském ,,agnažmá" byl Marcinko povýšen a jeho další zastávkou byla v roce 1973 Kambodža, kde působil jako námořní atašé. V roce 1979 bylo během íránské krize drženo několik desítek amerických diplomatů na ambasádě v Teheráně. USA zorganizovaly akci (operace Eagle Claw), kdy měli elitní příslušníci jednotky Delta Force osvobodit diplomaty ze zajetí. Rozmáchlá operace však selhala, a to byl jedním z hlavních důvodů vzniku jiné elitní protiteroristické formace s pozdějším názvem SEAL Team 6, do jehož čela byl postaven Marcinko.

Ofenziva Tet - obránci Saigonu

Ten byl ,,otcem-zakladatelem" zmíněné organizace, cvičil nové členy týmu a dodnes je považován SEAL Team 6 za jednu z elitních amerických protiteroristických jednotek, která má na kontě významný zářez v podobě likvidace svého času nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina. V čele této jednotky stál Marcinko tři roky. Statný muž a také dobrotivý člověk se nesmazatelným písmem zapsal do dějin zvláštních operací a v USA i na Slovensku si jej pravidelně připomínají.



Zdroj: We Are The Mighty

Tagy článku