foto: USAF, Wikimedia Commons, volné dílo/Richard Stephen Ritchie
Richard Stephen Ritchie patřil mezi americká esa ve vietnamské válce. Podařil se mu husarský kousek, když sestřelil dva nepřátelské MiGy za dvě minuty.
Ritchie se narodil v roce 1942 v Reidsville ve státě Severní Karolína a toužil po tom stát se pilotem. Toto přání se mu splnilo, cesta k němu však jednoduchá nebyla. V roce 1964 úspěšně dokončil leteckou akademii a začal se cvičit na přepadovém stíhači F-104 Starfighter, posléze se seznámil také se strojem F-4 Phantom II. Brzy Ritchieho čekala mise ve Vietnamu, kde prokázal své schopnosti zejména v bojích s nepřátelskými MiGy.
Psali jsme
Ve druhé světové válce byl důležitou součástí boje proti Japoncům. Střemhlavý bombardér Douglas SBD Dauntless byl sice pomalým strojem, ale v boji...
Při prvním bojovém nasazení ve Vietnamu v roce 1968 ještě Ritchie ,,neskóroval", což se v další fázi mělo již brzy změnit. Mezitím, v roce 1969, se stal mladík instruktorem na Nellisově letecké základně ve věku pouhých 26 let a učil ty nejlepší piloty. Nicméně ho to táhlo na další štaci ve Vietnamu a toto přání se mu také splnilo.
Ritchie se připojil v roce 1972 v rámci svého druhé ho nasazení na horké vietnamské půdě k 432. taktické průzkumné letce a byl připraven na vzdušné konfrontace. 10. května 1972 se Ritchie dočkal prvního sestřelu MiGu-21 a v rychlém sledu následovaly další vzdušné úspěchy, čímž si mladý pilot získával postupný respekt mezi svými kolegy.
Asi nejslavnější chvíle amerického pilota přišla 8, července 1972. Ritchie s kolegy měly ve vzduchu poskytovat ochranu jiné skupině letounů, když se náhle ,,vynořil" pár nepřátelských MiGů-21. Ritchie zachoval chladnou hlavu a poradil si s nimi, když během dvou minut sestřelil oba stroje a definitivně si vysloužil status leteckého esa. Poslední sestřel MiGu si připsal pilot 28. srpna 1972.
Psali jsme
Věhlasný konstruktér Michail Koškin zkonstruoval legendární tank T-34. Cesta k němu byla relativně dlouhá.
Ritchie absolvoval celkem 339 bojových misí, 800 letových hodin a stal se s trochou nadsázky ,,specialistou" na likvidaci MiGů. Za zásluhy ve Vietnamu se dočkal Ritchie řady vyznamenání, v prvé řadě to byl Letecký kříž či Stříbrná hvězda, v roce 2015 následovala také Zlaté medaile Kongresu.
Později byl Ritchie přeřazen do rezervy amerického letectva, v roce 1994 následovalo povýšení do hodnosti brigádního generála a stal se vítaným hostem při různých příležitostech, které pořádalo americké letectvo. Současně Ritchie měl být inspirací pro rekrutaci dalších zájemců do USAF.
Během své úspěšné kariéry nalétal Ritchie 4 000 hodin, s milovanou USAF se rozloučil v roce 1999. zasloužilý pilot se dožívá tento roku 81. narozenin.
Zdroj: Warhistoryonline.com
Tagy